Gwiazdkowe transmisje „Dziadka do orzechów” w kinach

0

„Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego to jeden z najbardziej popularnych baletów, który dla wielu osób stał się nieodłączną częścią bożonarodzeniowej tradycji. W okresie świątecznym jego przedstawienia cieszą się ogromną popularnością, przyciągając widzów we wszystkich grupach wiekowych.

Balet ten oparty jest na opowiadaniu E.T.A. Hoffmanna pod tytułem „Dziadek do orzechów i Król myszy”. Baśniowa opowieść to historia małej dziewczynki o imieniu Klara, która w wigilijną noc dostaje od chrzestnego ojca niepozorną zabawkę. Gdy wszyscy zasypiają, drewniany dziadek do orzechów ożywa i zabiera Klarę do pełnego przygód magicznego świata.

Sytuacja w Ukrainie i tocząca się tam wojna z rosyjskim najeźdźcą powodują, że już drugi rok z rzędu teatry operowe zdecydowały się na zdjęcie z afisza „Dziadka do orzechów” i innych dzieł rosyjskich kompozytorów (w ostatnim czasie z repertuaru Teatru Wielkiego – Opery Narodowej po raz kolejny wypadł „Borys Godunow” Musorgskiego, przeniesiony na sezon 2024/2025). Wyjątkiem jest Opera Krakowska, która zarówno rok temu, jak i obecnie wystawiła uwielbiany przez publiczność balet.

Gdzie jeszcze można obejrzeć „Dziadka do orzechów”? Z pomocą przychodzą kina, które w tym roku transmitują spektakle z Londynu i Paryża.

„Dziadek do orzechów” z Royal Opera House, Multikino 17 grudnia, Royal Opera House Sezon Kinowy 2023-24: Dziadek do orzechów (multikino.pl)
Choreografia: Peter Wright w oparciu o układ Lwa Iwanowa
Występują: Sophie Allnatt (Klara) i Leo Dixon (Dziadek do orzechów)

„Dziadek do orzechów” z Opéra national de Paris, Multikino 26 grudnia, pozostałe seanse: Dziadek do orzechów – Kino Maestro
Choreografia: Rudolf Nuriejew w oparciu o układ Mariusa Petipy i Lwa Iwanowa
Występują: Dorothée Gilbert (Klara) i Guillaume Diop (Dziadek do orzechów)

O autorze