Gala gwiazd światowej pianistyki rozpocznie XVIII Konkurs Chopinowski!

0

Występ aż pięciu laureatów Konkursu Chopinowskiego rozpocznie trzytygodniowe zmagania młodych pianistów. 2 października na uroczystej inauguracji XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie zagrają Martha Argerich (zwyciężczyni w 1965 roku), Yulianna Avdeeva (zwyciężczyni w roku 2010), Dang Thai Son (zwycięzca w roku 1980), Kevin Kenner (zwycięzca z 1990 roku – II miejsce) i Seong-Jin Cho (zwycięzca w roku 2015).

Do konkursu – przełożonego o rok z powodu pandemii – zakwalifikowało się 87 pianistów, w tym 16 Polaków. Nazwisko kolejnego zdobywcy pierwszej nagrody poznamy po przesłuchaniach finałowych, w nocy 20 października.

Uroczysty koncert inaugurujący XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbędzie się 2 października w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie o godzinie 20:00. Martha Argerich, Thai Son Dang i Kevin Kenner znajdują się w gronie wybitnych artystów, autorytetów, znakomitych pedagogów zasiadających w jury tegorocznej edycji konkursu.

W programie:
Robert Schumann: Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44 *
Johann Sebastian Bach: Koncert na 4 fortepiany a-moll BWV 1065 **
Ludwig van Beethoven: III Koncert fortepianowy c-moll op. 37 ***

Wykonawcy:
Martha Argerich, fortepian * / **
Yulianna Avdeeva, fortepian **
Kevin Kenner, fortepian **
Dang Thai Son, fortepian **
Seong-Jin Cho, fortepian ***
Krzysztof Firlus, kontrabas **
Belcea Quartet **
Simply Quartet **
Orkiestra Filharmonii Narodowej ***
Andrzej Boreyko, dyrygent

O autorze