Ewa Płonka, Agnieszka Rehlis i Szymon Mechliński wystąpią w „Aidzie” Verdiego w Operze Narodowej

0

W grudniu do repertuaru Teatru Wielkiego – Opery Narodowej powraca „Aida” Verdiego w reżyserii Roberto Lagany Manoliego. Spektakl miał swoją premierę w 2005 roku, siedem lat temu prezentowany był również w ramach gościnnych występów TW-ON na otwarcie sezonu w Royal Opera House Muscat w Omanie.

8, 10 grudnia i 3 lutego w tytułowej roli wystąpi Ewa Płonka, natomiast jako Amneris zobaczymy Agnieszkę Rehlis. Partię Amonasro zaśpiewa Szymon Mechliński.

Ewa Płonka rolą Aidy debiutuje na scenie Opery Narodowej. W Polsce artystka występowała do tej pory podczas Gali Noworocznej w Narodowym Forum Muzyki (2022) oraz w „Tosce” Pucciniego w Operze Wrocławskiej (2022). W Aidę wcielała się wcześniej w Pradze. Sopranistka ma za sobą występy m.in. na Festiwalu Arena di Verona („Nabucco” Verdiego), Deutsche Oper am Rhein („Makbet” Verdiego), Royal Opera House („Tannhäuser” Wagnera), Bayerische Staatsoper („Rusałka” Dworzaka), Semperoper Dresden („Nabucco” Verdiego) oraz Teatro Real („Turandot” Pucciniego) i Opernhaus Zürich („Makbet” Verdiego). W najbliższych miesiącach Płonka będzie śpiewać głównie partię Turandot – w tej roli pokaże się w Deutsche Oper Berlin, Washington National Opera i Teatro Massimo di Palermo. Do Polski przyjedzie ponownie w czerwcu, by wystąpić w „Requiem” Verdiego w Narodowym Forum Muzyki.

Agnieszkę Rehlis w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej można było podziwiać w „Pasażerce” Weinberga, „Ognistym aniele” Prokofiewa oraz w „Lukrecji Borgii” Donizettiego, „Moby Dicku” Knapika, „Jolancie” Czajkowskiego czy „Nabucco” Verdiego.

Od kilku lat częściej niż Polsce zobaczyć ją można na najlepszych światowych scenach. Najważniejsze spektakle z udziałem Agnieszki Rehlis to m.in. „Aida” Verdiego w Royal Opera House, Teatro di San Carlo, Sydney Opera House, Národní divadlo (Praga) „Trubadur” Verdiego w Opernhaus Zürich czy Teatro de la Maestranza, „Ognisty anioł” Prokofiewa w Opernhaus Zürich, Scottish Opera, Festival d’Aix-en-Provence, „Nabucco” Verdiego w Bayerische Staatsoper, „Gioconda” Ponchiellego w Sydney Opera House, „Tristan i Izolda” Wagnera w Teatro de la Maestranza. Kolejne angaże to m.in. „Aida” Verdiego w Oper Frankfurt, „Gioconda” Ponchiellego na festiwalu Osterfestspiele Salzburg, „Bal maskowy” Verdiego w Palau de les Arts Reina Sofia,, oraz powrót do „Requiem” Verdiego w Opernhaus Zürich.

W warszawskiej „Aidzie” w roli Amonasro debiutuje Szymon Mechliński. Baryton jest zwycięzcą Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego (2019) oraz laureatem II miejsca Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki (2022). Występował m.in. w „Cyganerii” Pucciniego i „Carmen” Bizeta w Operze Narodowej, „Cyganerii” Pucciniego, „Halce” Moniuszki, „Manon” Masseneta, „Wolnym strzelcu” Webera w Operze Wrocławskiej, „Trubadurze” Verdiego w Teatro Regio di Parma i „Marii Stuardzie” Donizettiego w Dutch National Opera & Ballet. W lutym 2024 zaśpiewa w „Madamie Butterfly” Pucciniego w Teatro Massimo di Palermo u boku m.in. Marii Agresty i Jonathana Tetelmana.

W warszawskiej „Aidzie” zaśpiewają ponadto Azer Zada, Iurie Maimescu, Volodymyr Tyshkov, Piotr Maciejowski, Katarzyna Trylnik.

W drugiej obsadzie (9 grudnia, 2, 4 lutego) zaprezentują się Oksana Nosatova, Monika Ledzion-Porczyńska, Milen Bozhkov, Stepan Drobit, Iurie Maimescu, Volodymyr Tyshkov, Piotr Maciejowski, Katarzyna Trylnik.

Orkiestrą Teatru Wielkiego – Opery Narodowej dyryguje Patrick Fournillier.

O autorze