Erwin Schrott na inaugurację sezonu w Operze Wrocławskiej

3

Wielkimi krokami zbliża się rozpoczęcie nowego sezonu artystycznego. 3 września na inauguracyjnej gali w Operze Wrocławskiej zaśpiewa światowej sławy bas-baryton Erwin Schrott. Usłyszymy najpiękniejsze arie z oper Mozarta, Donizettiego, Verdiego i Pucciniego.

Pochodzący z Urugwaju śpiewak zadebiutował na operowej scenie w wieku 22 lat rolą Rouchera w „Andrea Chenier” Giordana. W 1998 roku zdobył pierwsze miejsce i nagrodę publiczności na prestiżowym konkursie Operalia, co otworzyło mu drzwi do najlepszych teatrów takich jak Metropolitan Opera, Wiener Staatsoper, Teatro alla Scala, Royal Opera House, Staatsoper Unter den Linden czy Bayerische Staatsoper. W 2011 roku Schrott uhonorowany został nagrodą ECHO Classic Award za album „Rojotango”, w którym przybliża słuchaczom świat latynoskiego tanga.

W Polsce wystąpi po raz drugi – w 2018 roku zaprezentował się gdańskiej publiczności w trakcie charytatywnego koncertu z cyklu „Muzyka czyni cuda”.

Artysta zasłynął na świecie jako jeden z najlepszych wykonawców ról mozartowskich, w tym w szczególności Leporella, Don Giovanniego („Don Giovanni”) i Figara („Wesele Figara”). Do Wrocławia przyjedzie prosto z Salzburga, gdzie wciela się w rolę Ramfisa w „Aidzie” Verdiego. W nadchodzącym sezonie jego angaże obejmują „Carmen” Bizeta w Wiener Staatsoper, „Napój miłosny” Donizettiego w Staatsoper Unter den Linden, „Kopciuszka” Rossiniego i „Lukrecję Borgię” Donizettiego w Bayerische Staatsoper, „Toskę” Pucciniego w Wiener Staatsoper, Royal Opera House, Deutsche Oper Berlin i Staatsoper Hamburg, „Makbeta” Verdiego w Gran Teatre del Liceu i „Opowieści Hoffmanna” Offenbacha w Hamburgu.

Program koncertu Erwina Schrotta w Operze Wrocławskiej zawiera m.in. arię Filipa II z opery „Don Carlo” Verdiego, „Te Deum” z „Toski” Pucciniego, arię Jowisza z opery „Philémon et Baucis” Gounoda, cavatinę doktora Dulcamary z „Napoju miłosnego” Donizettiego i arię katalogową oraz szampańską z „Don Giovanniego” Mozarta. Podczas recitalu bas-barytonowi towarzyszyć będą solistki Opery Wrocławskiej – Maria Rozynek-Banaszak oraz Jadwiga Postrożna. Orkiestrę poprowadzi dyrektor muzyczny teatru Bassem Akiki.

O autorze