Ermonela Jaho wystąpi na Gali International Classical Music Awards we Wrocławiu. Wśród nagrodzonych również Narodowe Forum Muzyki i Karol Mossakowski

3

W styczniu tego roku jury International Classical Music Awards ogłosiło zwycięzców dwudziestu sześciu nagród, wybranych spośród 391 nominowanych. Laureatami tegorocznej edycji zostali m.in. Narodowe Forum Muzyki i organista Karol Mossakowski. Gala International Classical Music Awards odbędzie się 21 kwietnia we Wrocławiu, a wśród zaproszonych wykonawców znajduje się światowej sławy sopranistka Ermonela Jaho, która zdobyła statuetkę w kategorii Artystka Roku.

Ceremonia wręczenia wyróżnień co roku ma miejsce w innym mieście, a Polska będzie gospodarzem tej uroczystości po raz trzeci. Nagrody specjalne otrzymali: wiolonczelista David Geringas (Nagroda za całokształt osiągnięć), sopranistka Ermonela Jaho (Artystka roku), altowiolista Saò Soulez-Larivière (Młody artysta roku), skrzypek Leonhard Baumgartner (Odkrycie roku), David Philip Hefti (Kompozytor roku), Naxos (Wytwórnia roku), kontrabasista Marc-André Teruel (ICMA Classeek Award), Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu / pianista Alessandro Marangoni (Szczególne osiągnięcia) oraz organista Karol Mossakowski (Nagroda Orkiestry Symfonicznej Lichtensteinu). Lista nagrodzonych wydawnictw płytowych znajduje się na stronie organizatora: Winners 2023 – ICMA | ICMA (icma-info.com)

Narodowe Forum Muzyki to cztery praktycznie niezależne miejsca w jednym budynku, jedenaście zespołów, w tym trio smyczkowe, trzy kwartety, dwie orkiestry kameralne, trzy różne chóry, dwa zespoły instrumentów historycznych i orkiestra symfoniczna. To także osiem festiwali, poczynając od wyjątkowego wydarzenia, jakim jest Wratislavia Cantans. Wrocław był zawsze miastem z muzycznymi ambicjami, ale jeszcze 10 lat temu nie miał praktycznie narzędzi do ich realizacji. Dzięki NFM jest obecnie wzorem do naśladowania dla innych miejsc, o ile oczywiście mogą one uzyskać podobne środki, a co najważniejsze,

Krótko mówiąc – Narodowe Forum Muzyki to cztery niezależne miejsca w jednym gmachu, jedenaście zespołów, w tym trio smyczkowe, trzy kwartety, dwie orkiestry kameralne, trzy różne chóry, dwa zespoły instrumentów historycznych i orkiestra symfoniczna. To także osiem festiwali, w tym Wratislavia Cantans. Wrocław zawsze był miastem z muzycznymi ambicjami, ale jeszcze 10 lat temu nie miał odpowiednich narzędzi do ich realizacji. Dzięki NFM jest obecnie wzorem dla innych miejsc” – czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody dla wrocławskiej instytucji kultury.

Jako organista Katedry w Lille we Francji i nauczyciel improwizacji, Karol Mossakowski jest znany ze swoich umiejętności interpretacyjnych, jak i improwizacyjnych. Zdobył liczne nagrody i udowodnił swoją niezwykłą muzykalność jako artysta rezydent Radio France oraz NOSPR w Katowicach. Jest jednym z najbardziej obiecujących artystów wśród wschodzących gwiazd młodej szkoły organowej, a jego występy były chwalone nie tylko za wielką wirtuozerię, ale także za finezję i bogatą kolorystykę jego niezwykle muzykalnej gry” – napisano w uzasadnieniu wyróżnienia dla polskiego organisty.

International Classical Music Awards to przyznawane od 2010 roku i uznawane za jedne z najbardziej prestiżowych nagród fonograficznych. O tym, kto otrzyma statuetki ICMA decyduje jury, złożone z przedstawicieli organizacji, rozgłośni i magazynów muzycznych.

Laureaci tegorocznej edycji ICMA wystąpią z NFM Filharmonią Wrocławską pod batutą Giancarla Guerrero. Przed wrocławską publicznością zaprezentują się:

 • Carles Magraner – dyrygent; Early Music Award (nagroda w kategorii Muzyka Dawna)
 • Capella de Ministrers; Early Music Award (nagroda w kategorii Muzyka Dawna)
 • Mahan Esfahani – klawesyn; Baroque Instrumental Award (nagroda w kategorii Barokowa Muzyka Instrumentalna)
 • Ermonela Jaho – sopran; Artist of the Year (nagroda w kategorii Artystka Roku)
 • Leonhard Baumgartner – skrzypce; Discovery Award David (nagroda w kategorii Discovery Award David)
 • Sào Soulez Larivière – altówka; Young Artist of the Year (nagroda w kategorii Młody Artysta Roku)
  David Geringas – wiolonczela; Lifetime Achievement Award (nagroda za całokształt osiągnięć artystycznych)
 • Gabriel Schwabe / NAXOS – wiolonczela; Label of the Year (nagroda w kategorii Wytwórnia Płytowa Roku)
 • Maxim Lando – fortepian; Chamber Music Award (nagroda w kategorii Muzyka Kameralna)
 • Tassilo Probst – skrzypce; Chamber Music Award (nagroda w kategorii Muzyka Kameralna)
 • Josu de Solaun – fortepian; Solo Instrument Award (nagroda w kategorii Instrument Solowy)
 • Marc-André Teruel – kontrabas; ICMA Classeek Award (nagroda w kategorii ICMA Classeek)
 • Alessandro Marangoni – fortepian; Special Achievement Award (nagroda za szczególne osiągnięcia)
 • Karol Mossakowski – organy; Orchestra Award (nagroda orkiestry)

O autorze