Druga edycja Festiwalu Polskiej Opery Królewskiej

5

15 wieczorów, 11 spektakli, 5 koncertów, 5 kompozytorów, ponad 50 godzin muzyki… Już po raz drugi Polska Opera Królewska zaprasza na swój letni Festiwal. To szczególne święto muzyki trwać będzie od 5 do 27 lipca, stanowiąc podsumowanie mijającego sezonu artystycznego i zaproszenie do udziału w zupełnie nowych realizacjach.

Festiwal otworzy uroczysta premiera „Cosi fan tutte” Wolfganga Amadeusza Mozarta w reżyserii Jitki Stokalskiej. Dzieło zabrzmi w niezwykłej scenerii Teatru Królewskiego pod batutą pierwszego dyrygenta Polskiej Opery Królewskiej – Dawida Runtza. W tych samych murach publiczność festiwalowa będzie mogła obejrzeć także inne dzieła wiedeńskiego mistrza, takie jak „Don Giovanni” i „Le nozze di Figaro”. Natomiast osobom, które preferują mniejsze formy teatralne, polecamy lekkie i figlarne „Scene buffe” Alessandra Scarlattiego.

Punktem programu godnym szczególnej uwagi jest bardzo dobrze przyjęty przez publiczność i krytykę, a rzadko wykonywany „Orfeusz” Claudia Monteverdiego. Spektakl ten zostanie zaprezentowany w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego, podobnie jak przeznaczona dla młodszych widzów inscenizacja młodzieńczego dzieła Mozarta – „Bastien i Bastienne”.

Natomiast miłośników muzyki kameralnej zapraszamy na koncerty, które odbędą się w zjawiskowej przestrzeni Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Festiwal uświetni także koncert symfoniczny, podczas którego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia zabrzmią wielkie dzieła W.A. Mozarta.

Polska Opera Królewska aktywnie włącza się w obchody jubileuszu 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Podczas Festiwalu nie może zatem zabraknąć twórczości narodowego wieszcza. Artyści Polskiej Opery Królewskiej przypomną najpiękniejsze pieśni i ballady, a także wspominać będą ludową obrzędowość zaklętą w partyturze kantaty scenicznej

„Dziady-Widma”. Ukoronowaniem Festiwalu będzie opera „Straszny dwór”, której premiera otworzyła w Polskiej Operze Królewskiej rok 2019.

Przez niemal cały lipiec artyści Polskiej Opery Królewskiej będą dbać o to, by Warszawa tętniła muzyką mistrzów, niosąc prawdę, dobro i piękno zarówno swej wiernej publiczności, jak i tym, którzy będą w tym czasie odwiedzać stolicę.

O autorze