„Dead Man Walking” z Joyce DiDonato na inaugurację nowego sezonu transmisji do kin z Metropolitan Opera

0

„Dead Man Walking” Jake’a Heggiego z Joyce DiDonato w głównej roli rozpoczyna nowy sezon transmisji do kin z Metropolitan Opera. Spektakl będzie można zobaczyć w wybranych kinach już w najbliższą sobotę 21 października. Dzieło oparte na wspomnieniach siostry Helen Prejean o walce o duszę skazanego mordercy łączy dramatyzm tematu z przejmującą muzyką Heggiego oraz librettem Terrence’a McNally.

W bieżącym sezonie Met zaprezentuje ponadto dwa kolejne premierowe tytuły: niezwykłe dzieło z nurtu CNN opera„X: The Life and Times of Malcolm Xz partyturą kompozytora Anthony’ego Davisa i libretto dramaturżki Thulani Davis (18 listopada 2023) oraz „Florencia en el Amazonas meksykańskiego kompozytora Daniela Catána, pierwszą od blisko stu lat hiszpańskojęzyczną operę na scenie Met (9 grudnia 2023). 

Nie zabraknie znanych i uwielbianych przez widzów tytułów takich jak: „Nabucco” Giuseppe Verdiego z Liudmylą Monastyrską w roli Abigail i Georgiem Gagnidze w partii tytułowej (6 stycznia 2024), „Carmen” Georgesa Bizeta z tenorem Piotrem Beczałą w roli Don José i wschodzącą gwiazdą światowych scen – mezzosopranistką Aigul Akhmetshina w partii tytułowej (27 stycznia 2024), „Roméo et Juliette” Charlsa Gounoda (23 marca 2024) czy „Madama Butterfly” Giacomo Pucciniego (11 maja 2024). Obejrzymy również: operę Verdiego „La Forza del Destino” w reżyserii Mariusza Trelińskiego w gwiazdorskiej obsadzie z udziałem m.in. Lise Davidsen i Briana Jadge’a (9 marca 2024) oraz słodko-gorzką „La Rondine” Giacomo Pucciniego, która bardzo rzadko pojawia się w repertuarze Met (20 kwietnia 2024).

Widzowie obejrzą występy zarówno artystów debiutujących na scenie Met (Asmik Grigorian, SeokJong Baek, Jonathan Tetelman), jak i gwiazd współpracujących z nowojorską operą od lat. Wśród wybitnych śpiewaczek i śpiewaków powracających do Met wymienić należy: Joyce DiDonato, Liudmylę Monastyrską, Lisę Davidsen, George’a Gagnidze oraz Piotra Beczałę a także Angel Blue, Susan Graham, Willa Livermana, Latonię Moore, Nadine Sierrę Ailyn Pérez, Lucasa Meachema oraz Benjamina Bernheima.

W Warszawie transmisje organizuje jedynie Teatr Studio, pozostałe lokalizacje można znaleźć na stronie internetowej dystrybutora Na żywo w kinach (nazywowkinach.pl)

O autorze