Daniel Barenboim rezygnuje ze stanowiska dyrektora muzycznego Staatsoper Berlin

1

Światowej sławy dyrygent i pianista Daniel Barenboim zrezygnował z powodu utrzymujących się problemów zdrowotnych ze stanowiska dyrektora muzycznego Staatsoper Berlin. Artysta ogłosił swoją decyzję w piątek 6 stycznia „Niestety mój stan zdrowia znacznie pogorszył się w ciągu ostatniego roku” – napisał w oświadczeniu. „Nie jestem w stanie już zapewnić występów na poziomie, jakiego słusznie oczekuje się od dyrektora muzycznego” – dodał.

Barenboim był dyrektorem muzycznym Staatsoper Berlin od 1992 roku. Jego rezygnacja wejdzie w życie z końcem miesiąca. W oświadczeniu dyrygent podkreślił, że lata spędzone w berlińskiej operze były dla niego „inspirujące muzycznie i osobiście pod każdym względem„. Berlińska Staatskapelle wybrała go również dożywotnio na stanowisko głównego dyrygenta, co sprawiło że był „szczególnie zadowolony i dumny„.

80-letni artysta wycofał się z działalności koncertowej jesienią 2022 roku, co tłumaczył zaburzeniami neurologicznymi. Po kilku miesiącach nieobecności na scenie powrócił w tradycyjnym Koncercie Noworocznym Staatsoper Berlin, którym mógł zadyrygować jedynie na siedząco. Dziś i jutro poprowadzi z kolei Filharmoników Berlińskich, którzy zagrają ze słynną pianistką Marthą Argerich. Koncert transmitowany będzie za pośrednictwem aplikacji Digital Concert Hall.

O autorze