Czternaście nominacji dla Teatru Wielkiego w Poznaniu do Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury

0

Mazowiecki Teatr Muzyczny w Warszawie ogłosił w poniedziałek nominacje do XVII Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Decyzją kapituły nagrodę specjalną za całokształt działalności artystycznej przyznano Bogusławowi Nowakowi, wieloletniemu dyrektorowi Opery Krakowskiej.

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury są jedynymi w Polsce wyróżnieniami przyznawanymi teatralnymi środowisku muzycznemu, a ich historia sięga 2007 roku. Przedmiotem konkursu jest promocja twórczości polskich publicznych teatrów muzycznych oraz polskich publicznych teatrów mających w repertuarze wydarzenia muzyczne.

Wyróżnienia przyznawane są w 16 kategoriach przez kapitułę złożoną z przedstawicieli środowiska muzycznego, której przewodniczy Iwona Wujastyk, dyrektorka Mazowieckiego Teatru Muzycznego.

Rekordową liczbę 14 nominacji otrzymał w tym roku Teatr Wielki w Poznaniu, z czego pięć jest związanych z wystawianym w październiku przedstawieniem „Rusałki” Dvořáka.

W kategorii „najlepszy spektakl” nominacje otrzymały: „Dydona i Eneasz” zgłoszony przez Warszawską Operę Kameralną, „Piplaja” zrealizowana przez Teatr Syrena, „Rusałka” z Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz „Turandot” wystawiana w Operze Krakowskiej.

W kategoria „najlepszy spektakl dla młodego widza” przyznano nominacje dla przedstawienia „Mały Książę” z Opery na Zamku w Szczecinie oraz „Matylda” z Teatru Syrena i Teatru Kameralnego z Bydgoszczy.

Na nagrodę dla najlepszego reżysera mają szansę: Karolina Sofulak („Rusałka” w Teatrze Wielkim w Poznaniu), Anna Sroka-Hryń („Sprzedawcy marzeń – piosenki z repertuaru Artura Rojka i zespołu Myslovitz” w Teatrze Wielkim w Poznaniu) oraz Jakub Szydłowski („Koty” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie).

W kategorii najlepszy dyrygent o statuetkę walczyć będą: Adam Banaszak (Opera Wrocławska), Adam Leginus (Teatr Wielki w Poznaniu) i Tomasz Szymuś (Warszawska Opera Kameralna).

W kategorii najlepsza scenografia nominacje trafiły do: Doroty Karolczak (Teatr Wielki w Poznaniu – dwie nominacje za spektakle „Rusałka” oraz „Jawnuta”) oraz Damiana Styrny (Teatr Muzyczny w Poznaniu).

Za najlepsze kostiumy nagrody mogą trafić do: Ilony Binarsch (zgłoszonej zarówno przez Teatr Wielki w Poznaniu za kostiumy do „Jawnuty”, jak i przez Operę Krakowską za kostiumy do „Turandot”), Natalii Kitamikado (Warszawska Opera Kameralna) i Doroty Sabak-Ciołkosz (Teatr Rozrywki w Chorzowie).

W kategorii najlepsza choreografia nominowani są: Daniela Cardim (Teatr Wielki w Poznaniu), Joshua Legge (Teatr Wielki w Łodzi), Jarosław Stanek i Katarzyna Zielonka (Teatr Rozrywki w Chorzowie).

Za najlepszy plakat teatralno-muzyczny wyróżnienie mają szansę dostać: Marek Knap (Warszawska Opera Kameralna), Marek Maciejczyk (Teatr Rozrywki w Chorzowie) oraz Adam Żebrowski i Tomasz Lazar (Opera na Zamku w Szczecinie).

W kategorii „najlepsza śpiewaczka operowa” rywalizować będą: Iwona Sobotka (Teatr Wielki w Poznaniu), Hanna Sosnowska-Bill (Opera Wrocławska) i Ewa Tracz (Opera na Zamku w Szczecinie).

W kategorii „najlepszy śpiewak operowy” nominowano: Łukasza Golińskiego (Opera na Zamku w Szczecinie), Artura Jandę (Warszawska Opera Kameralna) i Dominika Sutowicza (Teatr Wielki w Łodzi).

W kategorii „najlepsza wokalistka musicalowa” nominacje przyznano: Giselle Czureji, (Teatr Wielki w Poznaniu), Oksanie Hamerskiej (Teatr Muzyczny w Poznaniu) oraz Natalii Kujawie (Teatr Syrena).

W kategorii „najlepszy wokalista musicalowy” nominacje trafiły do: Filipa Cembali (Teatr Muzyczny Adria), Miłosza Gałaja (Warszawska Opera Kameralna) i Przemysława Glapińskiego (Teatr Syrena).

W kategorii „najlepsza tancerka (klasyka)” nominowane są: Mai Kageyama (Polski Balet Narodowy), Yukino Tamai (Teatr Wielki w Poznaniu) i Kurara Ushizaka (Opera Śląska w Bytomiu).

W kategorii „najlepszy tancerz (klasyka)” o statuetkę ubiegają się: Takatoshi Machiyama (Teatr Wielki w Poznaniu), Dominik Senator (Teatr Wielki w Łodzi) i Kristof Szabo (Polski Balet Narodowy).

W kategorii „najlepsza tancerka (pozostałe formy taneczne)” nominacje przyznano: Anicie Cremie (Teatr Wielki w Poznaniu), Annie Kowalskiej (Opera Wrocławska), Grażynie Śródeckiej (Teatr Wielki w Poznaniu).

W kategorii „najlepszy tancerz (pozostałe formy taneczne)” nominacje otrzymali: Andrzej Malinowski (Opera Wrocławska), Łukasz Ożga (Opera Wrocławska), Maciej Pletnia (Opera Śląska w Bytomiu), Giorgio Tinari (Teatr Wielki w Poznaniu).

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się we wrześniu br., w Mazowieckim Teatrze Muzycznym.

O autorze