Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaplanował na Rok Moniuszkowski wiele projektów związanych z postacią kompozytora, z których najważniejsze to nagrania i wydawnictwa płytowe. 15 lutego odbędzie się premiera pierwszego z nich – „Halki” we włoskiej wersji językowej, w wykonaniu Europy Galante pod dyrekcją Fabia Biondiego, Chóru Filharmonii Podlaskiej oraz solistów: Tiny Goriny, Moniki Ledzion-Porczyńskiej, Matheusa Pompeu, Roberta Gierlacha, Rafała Siwka oraz Karola Kozłowskiego.
Istnieją niezliczone świadectwa nadzwyczajnego upodobania Stanisława Moniuszki do teatru – w listach znajdujemy jego wspomnienia dotyczące muzyki, śpiewaków czy nawet dekoracji przedstawień, na których bywał. Z pewnością ta miłość kompozytora była odwzajemniona; można ją było wyczuć podczas wileńskiej premiery Halki, 1 stycznia 1848 roku, kiedy to opera zabrzmiała przy 301 słuchaczach. Krytyka orzekła: „dzieło wyższego natchnienia”, które na publiczności „wywarło silne wrażenie”.
Na premierę warszawską „Halka” czekała 10 lat. Podczas wykonania rozbudowanej już wówczas, czteroaktowej kompozycji zarówno autor, jak i artyści byli wywoływani na scenę wielokrotnie. Bilety na kolejne spektakle błyskawicznie się wyprzedawały, w połowie 1858 roku ukazał się wyciąg fortepianowy opery, tuż po nim zaś – wersja z librettem polskim i włoskim przekładem dokonanym przez przyjaciela Moniuszki, Giuseppe Achille Bonoldiego, odtwórcę roli Jontka podczas wileńskiej premiery dzieła. Tym samym w niemal całej dziewiętnastowiecznej Europie „Halką rozpoczął się nowy period dla opery polskiej”.
Koncerty zatrzymane w czasie
Po 160 latach od premiery, 24 sierpnia 2018 r., w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Halkę w wersji koncertowej wykonał międzynarodowy zespół artystów. Koncert został uznany przez krytyków za symboliczny krok w stronę obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Moniuszki w roku 2019. Stanowił on także pierwszą nagraną interpretację dzieła Moniuszki na instrumentach z epoki.
Rejestracja tego wykonania ukaże się w jednej z dziewięciu serii płytowych Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina – Koncertów zatrzymanych w czasie, w której ramach prezentowane są nagrania koncertów na instrumentach historycznych.
Włoska wersja językowa już w XIX wieku dawała szansę ustawienia opery w rzędzie dzieł europejskiego romantyzmu, obecnie zaś szczególnie przybliżyła Halkę dyrygentowi Fabio Biondiemu, który, jak sam twierdzi, przygotowując jej interpretację, odkrył dla siebie wyjątkowego twórcę:
„Pasja, która ogarnęła mnie dla muzyki wielkiego Stanisława Moniuszki, nie jest przypadkowa. W Europie pierwszej połowy XIX wieku przepełnionej żywiołem operowym, będącej pod tak silnym wpływem fenomenu Giuseppe Verdiego pozostajemy oczarowani językiem, który wielki polski mistrz potrafi spersonalizować w tak niezwykły, zdecydowany sposób. […] Wszystko to sprawia, że Moniuszko jest tym kompozytorem, do którego nie sposób nie odnieść się z wielkim entuzjazmem, jeśli chce się lepiej zrozumieć fenomen europejskiej muzyki XIX wieku”.
„Halka”, nagranie z koncertu 24 sierpnia 2018 r.
Festiwal „Chopin i jego Europa – Od Chopina do Paderewskiego”
soliści: Tina Gorina (Halka) / Monika Ledzion-Porczyńska (Zofia Sofia) / Matheus Pompeu (Jontek) / Robert Gierlach (Janusz Gianni) / Rafał Siwek (Stolnik Alberto) / Karol Kozłowski (Młodzieniec Giovanotto)
Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Violetty Bieleckiej
Europa Galante pod dyrekcją Fabio Biondiego
Premiera płyty: 15 lutego 2019
Płyta dostępna na: sklep.nifc.pl