Bal w Operze Wiedeńskiej odwołany!

0

Władze austriackie postanowiły o odwołaniu z powodu epidemii koronawirusa tradycyjnego balu w Operze Wiedeńskiej, który zaplanowany był na 11 lutego.

„W sytuacji pandemii zorganizowanie balu byłoby po prostu nieodpowiedzialne” – powiedział kanclerz Sebastian Kurz agencji APA. „Decyzja nie należała do łatwych, bo wszyscy wiedzą, jak ważne jest to wydarzenie w życiu kulturalnym Austrii – tłumaczył kanclerz. „Jednak mając świadomość, że wspólne świętowanie i masowe uroczystości są głównym powodem wzrostu liczby zakażeń, musieliśmy tę decyzję podjąć” – dodał.

Bal w Operze Wiedeńskiej co roku organizowany jest w ostatni czwartek karnawału i jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kulturalnym życiu Austrii. Tradycyjny sezon balowy rozpoczyna sylwestrowy bal cesarski (Kaiserball) w Hofburgu, jednak za najbardziej prestiżowy i elegancki uchodzi właśnie Opernball, w którym bierze udział wielu znanych przedstawicieli świata polityki, biznesu, sportu i branży rozrywkowej.

Bilet na bal kosztował w tym roku 315,- Euro. Przyjemność zasiadania w loży jest zdecydowanie droższa – cena waha się między 13.300,- a 23.600,- Euro. Wstęp dla gości balu w odpowiednich strojach – panie obowiązkowo w sukniach wieczorowych do podłogi, panowie w czarnych frakach. Bal w Operze Wiedeńskiej rozpoczyna się o 20.40, a wieczór balowy tradycyjnie kończy się o 5.00 nad ranem z „Brüderlein fein” w sali balowej o długości 50 metrów.

Początki tradycji balowej w Wiedniu datuje się na czasy kongresu wiedeńskiego w latach 1814-15. Organizację tego wydarzenia wznowiono po II wojnie światowej w 1956 roku i od tego czasu odwołano je tylko tylko raz – w 1991 roku z powodu wojny w Zatoce Perskiej.

Ceremonię otwarcia balu uświetniają występy najlepszych artystów, takich jak Piotr Beczała i Aida Garifullina (2020).

O autorze