Anna Netrebko krytykowana za blackface

3

Anna Netrebko ponownie znalazła się w ogniu krytyki internautów, po tym jak opublikowała na Instagramie zdjęcia ze spektaklu „Aida” Verdiego wystawianego podczas festiwalu Arena di Verona. Sopranistka, która wciela się w tytułową rolę etiopskiej niewolnicy, wystąpiła w spektaklu z wyraźnie przyciemnioną skórą, upodabniając się do czarnoskórej bohaterki.

Blackface uchodzi za rasistowską praktykę, która polega na tym, że osoby inne niż czarnoskóre malują skórę na ciemniejszy kolor. Utrwala to stereotypy i świadczy o ignorancji, na co zwracali uwagę użytkownicy Instagrama komentujący post artystki.

W 2019 roku Tamara Wilson była pierwszą od 106 lat sopranistką, która wystąpiła w „Aidzie” na festiwalu Arena di Verona bez malowania twarzy na czarno. Po pierwszym przedstawieniu, w którym Wilson wystąpiła w tradycyjnym makijażu, śpiewaczka chciała odwołać swój udział w pozostałych spektaklach. W wyniku osiągniętego z teatrem porozumienia makijaż pozostał, ale stał się dużo delikatniejszy.

W tegorocznej edycji wydarzenia partię Aidy śpiewała wcześniej Liudmyla Monastyrska, która również używała makijażu typu blackface i nie wywołało to żadnych kontrowersji. Netrebko wróci do Werony jako Aida 16 i 28 lipca.

Rosyjska śpiewaczka była ucharakteryzowana na Afroamerykankę również w trakcie spektakli „Aidy” w 2019 roku. Zapytana przez jednego z fanów na Instagramie, czy makijaż typu blackface jest w tym przypadku niezbędny, odpisała „Nie będę białą Aidą”.

O autorze