Angel Blue i Jonathan Tetelman w „Jaskółce” Pucciniego z Met w kinach

0

20 kwietnia w cyklu „The Met: Live in HD” zaprezentowana zostanie transmisja „Jaskółki” Pucciniego. Znakomity tenor Jonathan Tetelman debiutuje w Met jako Ruggero u boku słynnej sopranistki Angel Blue.

Jaskółka, pełne namiętności dzieło Pucciniego, rzadko gości w repertuarze teatrów. Tym bardziej cieszy uwzględnienie tego niezwykłego tytułu w obecnym sezonie transmisji Live in HD. Widzowie w Polsce będą podziwiać porywającą serca miłosną historię już 20 kwietnia na wielkim ekranie.

W roli kurtyzany Magdy ujrzymy sopranistkę Angel Blue, która wcześniej w tym sezonie wystąpiła m.in. u boku tenora Piotra Beczały w inscenizacji „Carmen.” O występie śpiewaczki w „Jaskółce” w premierowy wieczór Financial Times napisał: „zmysłowy sopran Angel Blue uszlachetnia muzykę Pucciniego”. Tym razem na scenie partneruje jej debiutujący w Met tenor Jonathan Tetelman, uznawany za jedną z wschodzących gwiazd światowej opery. Uhonorowany nagrodą Opus Klassik 2023 dla Artysty Roku, śpiewak został doceniony za rolę Alfreda w „Traviacie” Verdiego i Rodolfa w „Cyganerii” Pucciniego, które wykonał w Royal Opera House, a także Cavaradossiego w „Tosce” Pucciniego (Semperoper Dresden) i Lorisa Ipanowa w „Fedorze” Giordana (Oper Frankfurt). Tetelman wcieli się ponadto w Pinkertona podczas transmisji „Madame Butterfly” 11 maja. W roli tytułowej wystąpi wówczas litewska sopranistka Asmik Grigorian.

Jaskółka to debiut w Met nie tylko dla Tetelmana, ale także dla amerykańskiej sopranistki Emily Pogorelc oraz tenora pochodzącego z Uzbekistanu Bekhzoda Davronova. Zaśpiewają oni partie Lisette i Pruniera. Obydwoje zostali docenieni przez krytyków z całego świata. The New York Times opisał Prunier jako „wnikliwą, pełną życia sopranistkę”, zaś głos Davronova został określony przez The Guardian jako „fantastyczny, elegancki i z łatwością osiągający górne rejestry”.

Maestra Speranza Scappucci, która zapisała się w historii jako pierwsza włoska dyrygentka w La Scali oraz zadebiutowała w The Metropolitan Opera w zeszłym sezonie, powraca, aby poprowadzić orkiestrę Met i obsadę. Inspirowana art deco inscenizacja Nicolasa Joëla przeniesie widzów w sam środek nocnego życia Paryża lat 20. XX wieku oraz na nastrojową Riwierę Francuską. W skład zespołu kreatywnego wchodzą także: scenograf Ezio Frigerio, kostiumografka Franca Squarciapino i projektant oświetlenia Duane
Schuler.

Lista seansów: Na żywo w kinach (nazywowkinach.pl)

O autorze