Andrzej Filończyk i „Jawnuta” Moniuszki (Teatr Wielki w Poznaniu) laureatami International Opera Awards

0

W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbyła się wczoraj gala wręczenia statuetek International Opera Awards. Spośród nominowanych Polaków nagrody zdobyli Andrzej Filończyk w kategorii „najlepszy młody śpiewak” oraz Teatr Wielki w Poznaniu, który już po raz drugi triumfował w kategorii „dzieło odkryte na nowo”, w tym roku za wystawienie opery „Jawnuta” Stanisława Moniuszki.

International Opera Awards utworzone zostały w 2012 roku przez brytyjskiego biznesmena i melomana Harry’ego Hymana oraz Johna Allisona, redaktora naczelnego „Opera Magazine”. W poprzednich latach laureatami nagród byli m.in. Piotr Beczała, Aleksandra Kurzak, Waldemar Dąbrowski, Krzysztof Warlikowski, Mariusz Treliński, Małgorzata Szczęśniak i Jakub Józef Orliński.

Warszawa była gospodarzem konkursu po raz pierwszy. Nagrody zwyczajowo przyznawane były w Londynie, jednak po pandemii zmieniono formułę wydarzenia i obecnie odbywa się ona w teatrze, który rok wcześniej zdobył tytuł najlepszego teatru operowego. Opera Narodowa gościła International Opera Awards niejako w zastępstwie teatrów w Lwowie i Odessie, które ze względu na toczący się konflikt zbrojny nie mogły zorganizować tej imprezy u siebie. Na gali obecny był za to Wasyl Wowkun, dyrektor Opery Lwowskiej.

Transmisję uroczystości na kanale YouTube platformy streamingowej OperaVision obejrzało do tej pory 12 tysięcy osób.

Organizatorzy postawili na promocję muzyki Stanisława Moniuszki, poświęcając jej dwie trzecie czasu przeznaczonego na część artystyczną. Mało zróżnicowany repertuar i brak na sali laureatów w wielu najważniejszych kategoriach (większość przesłała jedynie nagrane wcześniej filmiki z podziękowaniami) sprawiły, że tegoroczna impreza okazała się raczej nudna.

Osobiście pojawił się Filończyk, który do Warszawy przyleciał prosto z Londynu, gdzie obecnie przygotowuje się do zaplanowanych na koniec listopada spektakli „Rycerskości wieśniaczej” / „Pajaców”. 29-letni baryton ma za sobą występy na wiodących operowych scenach Europy, m.in. w Royal Opera House, Bayerische Staatsoper, Opéra national de Paris, Gran Teatre del Liceu, a w najbliższej przyszłości czekają go ważne debiuty w Wiener Staatsoper oraz Metropolitan Opera.

Obecna na gali była również Renata Borowska-Juszczyńska, dyrektorka Teatru Wielkiego w Poznaniu. Nagrodzona „Jawnuta” to opowieść o trudnej miłości na przekór uprzedzeniom i stereotypom, ale także lekcja tolerancji oraz pamięci o tragicznej historii Romów w czasie II wojny światowej.

International Opera Awards 2023, fot. Krzysztof Bieliński

Warto również wspomnieć o tym, że zrealizowany przez Dutch National Opera „Folwark zwierzęcy” Alexandra Raskatova został doceniony jako najlepsza prapremiera. Wystawianymi na początku tego roku spektaklami dyrygował Bassem Akiki, były dyrektor muzyczny Opery Śląskiej i Opery Wrocławskiej.

Tytuł najlepszej śpiewaczki zdobyła Aigul Akhmetshina, wschodząca gwiazda wśród mezzosopranów, którą polska publiczność będzie mogła zobaczyć w tym sezonie w kinowych transmisjach „Carmen” Bizeta z Metropolitan Opera i Royal Opera House (w obu wystąpi razem z Piotrem Beczałą). Najlepszym śpiewakiem został Michael Spyres, a w głosowaniu publiczności zwyciężyła Nadine Sierra.

Wśród odznaczonych znaleźli się także sir Antonio Pappano, który ponownie zatriumfował w kategorii „Dyrygent” (w 2013 roku był pierwszym laureatem tej nagrody w historii). Łącząc się z Teatrem Wielkim z Rzymu, artysta powiedział: „Ten rok był dla mnie wspaniały i jednocześnie pełen pożegnań. Pożegnałem się z Narodową Akademią Świętej Cecylii, z końcem sezonu pożegnam się także z Covent Garden… Dałem sztuce operowej wszystko, co miałem, a ona odpłaciła mi się tym samym. Dziękuję za tę fantastyczną niespodziankę.” Zwycięzcą nagrody w kategorii najlepszy reżyser został Barrie Kosky, znany w Warszawie z cieszącej się dużą popularnością inscenizacji „Czarodziejskiego fletu” Mozarta.

Za całokształt osiągnięć artystycznych nagrodzono legendarną amerykańską śpiewaczkę Marilyn Horne. Za najlepszy teatr uznano Bayerische Staatsoper, w przyszłym roku możemy zatem spodziewać się, że uroczystość odbędzie się w Monachium.

Pełna lista laureatów znajduje sie tutaj: 2023 | Opera Awards Opera Awards

O autorze