Amadeus Live: Pokaz filmu Miloša Formana z muzyką symfoniczną i chórem na żywo

1

„Amadeusz” Miloša Formana to jeden z najlepszych filmów biograficznych, choć sam reżyser mówił o filmie, że jest „fantazją zainspirowaną życiem i tajemniczą śmiercią Mozarta”. Z okazji 40. rocznicy premiery „Amadeusza”, Timeless Film Festival Warsaw oraz Teatr Wielki – Opera Narodowa zapraszają na pokazy filmu w jakości HD z muzyką na żywo wykonywaną przez Chór i Orkiestrę TW-ON pod batutą Dawida Runtza. Wydarzenie odbędzie się 13 i 14 kwietnia.

Dodatkowy pokaz zaplanowany jest we wrocławskiej Hali Stulecia (20 lipca), gdzie wystąpi Chór i Orkiestra Opery Wrocławskiej.

Film w latach 80. był wielkim kinowym przebojem, zgarniając w 1985 roku m.in. osiem Oscarów, cztery Złote Globy i cztery nagrody BAFTA. Projekt „Amadeus Live” to hołd dla słynnego dzieła, które opowiada o starciu dwóch kompozytorów: radosnego, wulgarnego geniusza (Tom Hulce jako Mozart) oraz wyniosłego, pozbawionego talentu zazdrośnika (zdobywca Oscara F. Murray Abraham jako Salieri). „Amadeusz” uwiedzie nie tylko melomanów i miłośników muzyki poważnej, ale też wszystkich widzów, którzy kochają kino i chcą uczestniczyć w niepowtarzalnej celebracji jednego z najbardziej uznanych filmów XX wieku.

„Amadeusz” podkreśla kontrast między, jak opisał to sam autor sztuki Sir Peter Shaffer, „wzniosłością muzyki Mozarta, a prostacką bufonadą jego listów”, które „brzmią jak coś napisanego przez ośmiolatka”. Salieriego, nadwornego wiedeńskiego kompozytora, ogarnia zazdrość, kiedy odkrywa, że boskie dary muzyczne, których pożądał przez całe życie, zostały dane sprośnemu i figlarnemu młodemu kompozytorowi. Salieri postanawia zniszczyć Mozarta, jednocześnie nie mogąc oderwać się od cudowności jego muzyki.

Sceneria XVIII-wiecznego Wiednia (film kręcono na Starym Mieście w Pradze), olśniewające stroje i fryzury, zdjęcia Miroslava Ondříčka oraz scenariusz autora oryginalnej sztuki, Sir Petera Shaffera, składają się na ponadczasowe, porywające widowisko. „Amadeusz” to film-opera, imponujący rozmachem, wizją i ponadczasową opowieścią o ludzkich namiętnościach i słabościach. Został uhonorowany Oscarami za najlepszy film, najlepszą reżyserię, dla najlepszego aktora, za najlepszy scenariusz, scenografię, kostiumy, charakteryzację i dźwięk. Sukces filmu umocnił status Formana jako jednego z najwybitniejszych europejskich i hollywoodzkich reżyserów.

Światowa premiera filmu Formana z muzyką na żywo miała miejsce w 2016 roku w londyńskim Royal Albert Hall, a projekt został zaprezentowany od tej pory m.in. w Tokio, Toronto, Seulu i Paryżu.

Dyrygent oryginalnej ścieżki muzycznej do „Amadeusza”, Sir Neville Marriner, powiedział, że „najważniejsze było dla niego, aby muzyka prezentowała się bezbłędnie, nie tylko pod względem technicznym, ale też jako perfekcyjne uzupełnienie tego, co widzimy na ekranie. Nie można przyciąć utworów, aby pasowały do filmu. Jedną z dobrych rzeczy związanych z „Amadeuszem” było to, że film był kręcony pod muzykę, a nie odwrotnie, jak jest zazwyczaj”.

(zapowiedź na podstawie informacji prasowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej)

O autorze