Aleksandra Kurzak, Roberto Alagna i Andrzej Filończyk w „Rycerskości wieśniaczej” / „Pajacach” w Royal Opera House w Londynie

0

Coraz częściej zdarza się, że w topowych teatrach operowych w obsadzie spektakli można znaleźć więcej niż jedno polskie nazwisko. Pod koniec listopada na scenie Royal Opera House wystąpią Aleksandra Kurzak i Andrzej Filończyk, którzy zaśpiewają w „Rycerskości wieśniaczej” / „Pajacach”.

Londyńska publiczność w tym sezonie zobaczy Aleksandrę Kurzak w roli Santuzzy w „Rycerskości wieśniaczej” Mascagniego, a jako Turiddu partnerować jej będzie Roberto Alagna. Popularna małżeńska para została zaproszona do występów w dyptyku ponownie – latem 2022 roku Aleksandra pojawiła się w Londynie w podwójnej roli Neddy („Pajace”) i Santuzzy, a Roberto wcielał się w postać Cania z „Pajaców”.

Dla Andrzeja Filończyka aktualne występy w Londynie to również powrót do dobrze znanej produkcji. Młody baryton zadebiutował sześć lat temu rolą Silvia w „Pajacach” w Royal Opera House i od tego czasu otrzymuje regularnie angaże do tego teatru.

Spektakl wyreżyserował Damiano Michieletto, który w 2015 roku za przygotowanie tej inscenizacji uhonorowany został Nagrodą im. Laurence’a Oliviera, uznawaną za najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane twórcom przedstawień teatralnych wystawianych na deskach londyńskich teatrów.

Aktualna seria spektakli obejmuje terminy 30 listopada, 3 grudnia, 5 grudnia, 8 grudnia, 11 grudnia, 13 grudnia i 15 grudnia, a orkiestrę ROH poprowadzi Daniel Oren.

Aleksandra Kurzak jako Santuzza in „Rycerskości wieśniaczej” / „Pajacach” w reżyserii Damiano Michieletto, The Royal Opera sezon 2021/22, fot. Tristram Kenton
 

Warto również wspomnieć, że Aleksandra Kurzak i Andrzej Filończyk spotkali się na scenie w 2019 roku w półscenicznym wystawieniu „Pajaców” Leoncavalla w Hannoverze. Spektakl transmitowany był w niemieckiej telewizji NDR.

O autorze