Aleksandra Kurzak i Rafał Siwek występują w „Don Carlo” w Berlinie

0

Już jutro na afisz berlińskiej Staatsoper Unter den Linden wraca „Don Carlo” Verdiego w inscenizacji Philippa Himmelmanna. W roli Elżbiety wystąpi Aleksandra Kurzak, a jako Wielki Inkwizytor zaprezentuje się Rafał Siwek. Spektakle zaplanowane są do połowy lipca.

Rolę Elżbiety w berlińskim „Don Carlo” początkowo miały dzielić dwie polskie sopranistki – Aleksandra Kurzak (28.06, 1.07., 5.07., 8.07., 11.07) oraz Ewa Płonka (14.07), jednak Płonka finalnie wybrała zastępstwo w „Turandot” Pucciniego w Teatro Real w Madrycie, gdzie zaproponowano jej więcej spektakli.

Ostatnio ogłoszono kolejną zmianę obsady – w miejsce Andrei Mastroniego partię Wielkiego Inkwizytora zaśpiewa Rafał Siwek. Jako Filip II wystąpi należący do zespołu teatru René Pape, Don Carlosem będzie Stefan Pop, a jako Markiza Posę zobaczymy George’a Peteana. Eve-Maud Hubeaux wystąpi jako Eboli. W niewielkiej partii Głosu z nieba wystąpi kolejna polska śpiewaczka Anna Malesza-Kutny. Orkiestrę poprowadzi Daniele Rustioni.

Aleksandra Kurzak zadebiutowała w roli Elżbiety w „Don Carlo” Verdiego na deskach Opéra national de Paris​ w 2019 roku, w inscenizacji zrealizowanej przez Krzysztofa Warlikowskiego. W 2021 roku wzięła udział w koncertowym wykonaniu tej opery w Teatrze Wielkim w Łodzi, a w ówczesnej obsadzie znaleźli się również m.in. Roberto Alagna, Andrzej Dobber, Monika Ledzion i Rafał Siwek.

Rafał Siwek ma w repertuarze zarówno partię Filipa II, jak i Wielkiego Inkwizytora, które z powodzeniem wykonuje w całej Europie, m.in. w Bayerische Staatsoper, Teatro Real, Teatro alla Scala, Teatrze Bolszoj, Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. W aktualnie wystawianej w Staatsoper Unter den Linden produkcji zadebiutował z powodzeniem 11 lat temu.

8 lipca „Don Carlo” pokazywany będzie również na telebimach dla publiczności zgromadzonej na zewnątrz teatru, w ramach corocznego projektu „STAATSOPER FÜR ALLE”.

O autorze