Aleksandra Kurzak gwiazdą Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

5

Jeśli nie macie jeszcze planów na weekend i nadchodzący tydzień, zerknijcie na program rozpoczynającego się w sobotę 55. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.

W 2022 roku przypada 120. rocznica urodzin słynnego tenora Jana Kiepury. Od lat 60-tych ubiegłego wieku w Krynicy-Zdroju odbywa się festiwal jego imienia, który jest jednym z najważniejszych wydarzeń sezonu letnich festiwali operowych w Polsce.

Gwoździem programu tegorocznej edycji festiwalu jest występ Aleksandry Kurzak, który odbędzie się w niedzielę (7 sierpnia), czyli dokładnie w dniu urodzin śpiewaczki!

Światowej sławy sopranistkę jeszcze niedawno oklaskiwała publiczność Royal Opera House, gdzie artystka wcielała się w rolę Neddy w „Pajacach” Leoncavalla oraz Santuzzy w „Rycerskości wieśniaczej” Mascagniego. Aleksandra Kurzak na początku września wystąpi w „Traviacie” Verdiego na festiwalu Arena di Verona, a tuż potem wyjedzie do Nowego Jorku, by zaśpiewać w spektaklach „Toski” Pucciniego w Metropolitan Opera. W Polsce zobaczymy ją ponownie jedynie podczas koncertu w Krakowie (wspólnie z Roberto Alagną) oraz w dwóch spektaklach „Toski” w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. W niedzielę usłyszymy w jej wykonaniu arie z oper Pucciniego, Rossiniego, Gounoda, Charpentiera i Dvořáka. Orkiestrę Śląskich Kameralistów poprowadzi Bassem Akiki.

Festiwal zainauguruje w sobotę (6 sierpnia) „Koncert trzech tenorów – wieczór przebojów”, na którym pojawią się Rafał Bartmiński, Dominik Sutowicz i Tomasz Kuk oraz Adriana Ferfecka, Agnieszka Kuk i Eliza Kruszczyńska.

W poniedziałek przed zgromadzoną w Pijalni Głównej widownią zaprezentuje się Opera Śląska, która wystawi „Barona cygańskiego” Straussa. Dla miłośników operetki Opera Krakowska pokaże z kolei „Harbinę Maricę” Kálmána, a w sobotę odbędzie się „Koncert galowy – magiczny świat operetki”, w którym zaśpiewają Grażyna Brodzińska, Sławomir Naborczyk oraz Jakub Milewski.

Ciekawie zapowiada się również koncert „Wieczór przebojów – hiszpańskie zarzuele i nie tylko”. W świat pełnych temperamentu hiszpańskich rytmów i śpiewnych melodii wprowadzą widzów znakomici artyści – Iwona Sobotka i Arnold Rutkowski. Solistom będzie towarzyszyć na fortepianie Beata Szałwińska.

W trakcie festiwalowego tygodnia nie zabraknie również propozycji dla miłośników tańca. W środę wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, a w czwartek Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej we Lwowie wykona balet „Gieselle”.

Wieczorne koncerty w Pijalni Głównej to nie jedyne atrakcje przygotowane przez organizatorów festiwalu. Każdego dnia o godz. 10.00 na deptaku odbywać się będą koncerty promenadowe, na których wystąpią: Duende Cello Ensemble czyli ośmioro wiolonczelistów; Trio Harfowe ATRIO; TODO Art Trio – wszystkie zespoły wykonają przeboje muzyki instrumentalnej.

O godz. 12.00 na deptaku aranżowane będą „Spotkania z gwiazdą”, a na godz. 15.00 Sala Balowa Starego Domu Zdrojowego zarezerwowana jest na koncerty kameralne, tj. koncert Olgi Pasiecznik czy recital fortepianowy Jakuba Kuszlika.

W dniach 9-13 sierpnia odbędą się również Mistrzowskie Warsztaty Operowe, w trakcie których młodymi adeptami sztuki operowej opiekować się będą Eva Blahová, Mariusz Kwiecień i Tadeusz Pszonka. Warsztaty wokalne zakończą się koncertem, który uczestnicy dadzą w sobotę (13.08) o godz. 15.00.

O autorze