Agnieszka Rehlis zaśpiewa wraz z Anną Netrebko i Jonasem Kaufmannem na Salzburskim Festiwalu Wielkanocnym 2024

4

1 kwietnia rozpoczyna się zainicjowany w 1967 roku przez Herberta von Karajana Osterfestspiele Salzburg (Salzburski Festiwal Wielkanocny). Wydarzeniem tegorocznej edycji jest premiera „Tannhäusera” Wagnera z udziałem Jonasa Kaufmanna w tytułowej roli i Elīną Garančą wcielającą się w Venus. Spektakl wyreżyseruje Romeo Castellucci.

W trakcie przygotowań do inauguracji festiwalu, ogłoszono program na przyszły rok. Osterfestspiele Salzburg będzie trwał od 23 marca do 2 kwietnia 2024 roku. Zgodnie z założeniami programowymi, począwszy od 2023, każdego roku Salzburg będzie gościć jedną z najsłynniejszych orkiestr świata pod batutą jej muzycznego szefa. W tym roku jest to Andris Nelsons wraz z Gewandhausorchester Leipzig, w kolejnym zaproszono Antonia Pappano z Accademia Nazionale di Santa Cecilia z Rzymu. Pod jego batutą wystawiona zostanie „La Gioconda” Ponchiellego, a wśród solistów znajdują się m.in. Anna Netrebko, Jonas Kaufmann, Luca Salsi i Agnieszka Rehlis.

O ile dla Netrebko będzie to debiut w roli, Kaufmann ma w planach występ jako Enzo Grimaldo w koncertowej wersji opery w Sydney Opera House (9 & 12 sierpnia 2023). W Australii zaśpiewa również z Agnieszką Rehlis, która partię Laury w operze Ponchiellego wykonywała już w Operze Wrocławskiej (2003) i Teatro Filharmonico w Weronie (2022). Polska mezzosopranistka pojawi się w Sydney w podwójnej roli – Laury i po raz pierwszy – La Ciecy. Właśnie w tej nowej dla niej partii zaprezentuje się w Salzburgu.

Inscenizację przygotuje Oliver Mears, dyrektor artystyczny Royal Opera House.

Zwieńczeniem festiwalu będzie „Requiem” Verdiego w wykonaniu Sonyi Yonchevy, Judit Kutasi, Jonasa Kaufmanna and Michele’a Pertusiego. Zaplanowane są również recitale Christiana Gerhahera i Gerolda Hubera oraz Lise Davidsen wraz z Freddie’m De Tommaso.

O autorze