Adrian Janus laureatem I miejsca w Konkursie Wokalnym im. Bogdana Paprockiego

0

W Operze Nova odbywa się właśnie koncert laureatów trzeciej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego, w trakcie którego poznaliśmy werdykt jury.

I miejsce w kategorii głosów męskich zdobył Adrian Janus, związany z Akademią Operową działającą przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. 28-letni baryton zadebiutował w tym miesiącu na scenie Opery Narodowej rolą komisarza cesarskiego w „Madamie Butterfly” Pucciniego, a na początku tego roku otrzymał II nagrodę na 8. Ogólnopolskim Konkursie im. K. Jamroz w Busku-Zdroju (2023). Rok wcześniej triumfował na 23. Międzynarodowym Konkursie im. I. Godina we Vrablach na Słowacji. We wrześniu 2023 r. został z kolei finalistą Klaudia Taev Competition w estońskiej Parnawie.

Drugiego miejsca nie przyznano, a na trzeciej pozycji uplasowali się ex aequo Bartłomiej Kłos i Filip Rutkowski.

W kategorii głosów żeńskich jury nie przyznało głównej nagrody, a drugie miejsce zajęły Marta Mazanek-Matuszewska i Gabriela Celińska-Mysław. Trzecie miejsce przypadło Ewie Menaszek.

Wyróżnienie I stopnia otrzymała Sylwia Ziółkowska, wyróżnienie II stopnia – Aleksandra Łaska.

Pozostałe nagrody:

Najlepszy tenor (nagroda Stowarzyszenia im. Bogdana Paprockiego) – Michał Jopek
Najlepszy sopran (nagroda im. Antoniny Kowtunow) – Marta Mazanek-Matuszewska
Najlepsze wykonanie pieśni – Karolina Jędrzejczyk
Najlepsze wykonanie arii oratoryjno-kantatowej – Adrian Janus
Najlepsze wykonanie arii kompozytora polskiego – Sylwia Ziółkowska
Nagroda dla najmłodszego uczestnika – Gabriela Celińska-Mysław
Nagroda dla największych osobowości artystycznych (nagroda Sekcji Teatrów Muzycznych ZASP) – Ewa Menaszek i Bartłomiej Kłos

Dodatkowo, pani Cläri Venzke ufundowała dwie nagrody pieniężne za najlepszą kreację artystyczną, które trafiły do Adriana Janusa i Marty Mazanek-Matuszak. Trójce najwyżej sklasyfikowanych przez jury śpiewakom wieczorowe suknie i garnitur uszyją bydgoska i poznańska pracownie krawieckie.

Konkursowe zmagania młodych śpiewaków trwają w Bydgoszczy od poniedziałku. Można je było obserwować również za pośrednictwem kanału na YouTube.

Patronem organizowanego co dwa lata wydarzenia jest zmarły w 2010 roku wybitny tenor, do dziś uważany za niedościgłego wykonawcę ról Jontka i Stefana w operach Moniuszki.

Jednym z warunków przystąpienia do konkursu jest posiadanie polskiego obywatelstwa. W pierwszym etapie w szranki stanęło 62 śpiewaków, z czego do drugiej rundy przesłuchań zakwalifikowało się 28 z nich. Osiemnastu finalistów zmierzyło się z wykonaniem dwóch arii zaśpiewanych z towarzyszeniem orkiestry pod batutą Macieja Figasa i Piotra Wajraka.

Mamy takie marzenie, żeby następna edycja konkursu za dwa lata, a więc w 2025 roku była już edycją konkursu międzynarodowego” – mówiła na konferencji prasowej przed rozpoczęciem wydarzenia Iwona Hossa, dyrektor biura konkursu.

Organizatorzy zapraszają do jury wybitnych polskich śpiewaków, do których w ostatnim etapie konkursu dołączają przedstawiciele polskich teatrów operowych. Młodzi artyści mają tym samym szansę zaprezentować swoje umiejętności nie tylko przed utytułowanymi solistami, ale również osobami odpowiedzialnymi za dobór obsad. Jurorami tegorocznej edycji konkursu byli Wiesław Ochman (przewodniczący), Mariusz Kwiecień, Agnieszka Rehlis, Izabela Matuła, Andrzej Dobber i Magdalena Idzik.

Konkurs powstał w 2019 roku z inicjatywy Stowarzyszenia im. Bogdana Paprockiego, którego prezesem (a zarazem dyrektorem konkursu) jest Adam Zdunikowski. Współorganizatorami wydarzenia są Opera Nova oraz Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

O autorze