Teatr Wielki – Opera Narodowa ogłasza plany na nowy sezon

4

W sobotę podczas pikniku z okazji Europejskich Dni Opery, Teatr Wielki – Opera Narodowa ogłosił repertuar na sezon 2017/2018. „Będzie można zobaczyć prawie 170 oper i baletów, z naciskiem na polskie” – powiedział dyrektor Teatru Wielkiego Waldemar Dąbrowski w Polsat News.

W repertuarze znajduje się 7 premierowych produkcji. Pierwsza z nich (13 października) to „Eros i Psyche” Ludomira Różyckiego w inscenizacji Barbary Wysockiej, która ma na swoim koncie już takie sukcesy jak współpraca z Bayerische Staatsoper, gdzie reżyserowała wznawianą w nadchodzącym sezonie „Łucję z Lammermooru” Donizettiego (w spektaklach w Monachium w grudniu będzie można zobaczyć Piotra Beczałę, a w maju – Mariusza Kwietnia). Opera Różyckiego miała swoje prawykonanie w 1917 roku we Wrocławiu w wersji niemieckiej i w czasach XX-lecia międzywojennego cieszyła się powodzeniem na europejskich scenach. Po 1945 roku w Polsce odbyły się zaledwie trzy premiery tego dzieła, w tym jedna całkiem niedawno – po tytuł ten sięgnęła w 2015 roku Opera Bałtycka.

grafika: Teatr Wielki - Opera Narodowa

grafika: Teatr Wielki – Opera Narodowa

10 listopada po raz pierwszy zostanie zaprezentowany spektakl baletowy stworzony do muzyki Eugeniusza Morawskiego i Karola Szymanowskiego „Balety polskie”. Kierownictwo muzyczne nad projektem objął odnoszący liczne sukcesy w promocji polskich kompozytorów dyrygent – Łukasz Borowicz. Podczas wieczoru baletowego widzowie zobaczą „Świteziankę” i „Sextour” Morawskiego i II koncert skrzypcowy Szymanowskiego. Choreografię przygotowują Robert Bondara, Jacek Tyski i Jacek Przybyłowicz.

grafika: Teatr Wielki - Opera Narodowa

grafika: Teatr Wielki – Opera Narodowa

Kolejną nową pozycją w repertuarze jest dramat muzyczny „Peleas i Melizanda” Claude Debussy’ego, zrealizowany w koprodukcji z Festivalem d’Aix-en-Provence. Za reżyserię odpowiada Katie Mitchell, która w ostatnim czasie przygotowywała inscenizacje m.in. „Written on Skin” Benjamina, „Alciny” Händla i „Łucji z Lammermuru” Donizettiego (w produkcji Royal Opera House w rolę Łucji wcielała się między innymi Aleksandra Kurzak, a jako Enrico wystąpił Artur Ruciński).

grafika: Teatr Wielki - Opera Narodowa

grafika: Teatr Wielki – Opera Narodowa

13 marca zaplanowana jest prapremiera opery realizowanej w w ramach cyklu „Terytoria”, do muzyki Karola Szymanowskiego – „Szalony Muezin. Szymanowski – inspiracje wschodnie”. Reżyserii podjęła się Natalia Korczakowska, a orkiestrę TW – ON poprowadzi jeden z najlepszych dyrygentów młodego pokolenia – Bassem Akiki.

grafika: Teatr Wielki - Opera Narodowa

grafika: Teatr Wielki – Opera Narodowa

Następną propozycją warszawskiego teatru jest balet „Dama kameliowa” w choreografii Johna Neumeiera według Aleksandra Dumasa syna. Artysta współpracował już w Teatrem Wielkim przy realizacji „Snu nocy letniej” Szekspira w 2013 roku. „Dama kameliowa” do muzyki Chopina to jeden z najsłynniejszych baletów Johna Neumeiera. Premiera 20 kwietnia.

grafika: Teatr Wielki - Opera Narodowa

grafika: Teatr Wielki – Opera Narodowa

Ciekawie zapowiada się „Ognisty Anioł” Siergieja Prokofiewa. Opera powstała na podstawie powieści Walerego Briusowa i uchodzi za jedno z najbardziej enigmatycznych dzieł XX wieku. Warszawski spektakl stanowi kolejną koprodukcję z Festivalem d’Aix-en-Provence. Za reżyserię i przygotowanie scenografii odpowiada mający za sobą wiele sukcesów duet Treliński / Kudlička, a za pulpitem dyrygenckim staną Kazushi Ono oraz Bassem Akiki. W obsadzie znajdują się Scott Hendricks, Ausrine Stundyte, Alexei Popov, Pavlo Tolstoy oraz Agnieszka Rehlis i Krzysztof Bączyk. Warto wspomnieć, że Agnieszka Rehlis aktualnie występuje w nowej inscenizacji „Ognistego Anioła” w Opernhaus Zurich w Szwajcarii (w tamtejszej obsadzie znalazł się również młody polski baryton – Andrzej Filończyk). Premiera przedstawienia odbędzie się 13 maja.

grafika: Teatr Wielki - Opera Narodowa

grafika: Teatr Wielki – Opera Narodowa

Ostatnią premierową produkcją jest „Carmen” Bizeta w reżyserii Andrzeja Chyry, która zaprezentowana zostanie 7 czerwca. Znany aktor zadebiutował w 2013 roku jako reżyser operowy, realizując w Operze Bałtyckiej „Graczy” Szostakowicza. Dwa lata później z sukcesem wystawił „Czarodziejską górę” Pawła Mykietyna, której libretto oparte jest na powieści Thomasa Manna. Prawykonanie utworu odbyło się w trakcie Festiwalu Malta w Poznaniu.

grafika: Teatr Wielki - Opera Narodowa

grafika: Teatr Wielki – Opera Narodowa

W trakcie sezonu będzie można zobaczyć wiele tytułów, które wracają do repertuaru Teatru Wielkiego, a wśród nich m.in. „Czarodziejski flet” i „Łaskawość Tytusa” Mozarta, „Goplanę” Żeleńskiego, „Halkę” i „Straszny dwór” Moniuszki, „Rigoletto” Verdiego, „Turandot” i „Madame Butterfly” Pucciniego, a także balety, takie jak chociażby „Jezioro łabędzie” oraz „Dziadek do orzechów i Król myszy” Czajkowskiego, czy znakomicie zrealizowany spektakl „Chopiniana / Bolero / Chroma”.

Wśród propozycji na sezon 2017/2018 nie brakuje również koncertów. Na scenie warszawskiej opery wystąpią odnoszący ogromne sukcesy za granicą śpiewacy – Artur Ruciński (26 stycznia) i Tomasz Konieczny (29 kwietnia), odbędą się również benefisy Krystyny Szostek – Radkowej i Wiesława Ochamana. Dużą atrakcją jest również koncert London Symphony Orchestra pod batutą Gianandrei Nosedy – głównego dyrygenta gościnnego LSO, laureata Opera Awards w 2016 roku dla najlepszego dyrygenta.

O autorze