Premiera płyty „Penderecki conducts Penderecki. Część druga”

5

Na 21 lipca zaplanowano premierę płyty „Warsaw Philharmonic: Penderecki conducts Penderecki vol. 2”, która jest kontynuacją albumu obsypanego wieloma nagrodami, w tym Grammy czy krajowymi Fryderykami.

Dwupłytowy album z muzyką chóralną a cappella Krzysztofa Pendereckiego, pod dyrekcją samego kompozytora, zawiera wybrane fragmenty wokalne z takich wielkich dzieł jak: „Pasja wg św. Łukasza”, „Dies illa”, „Psalmy Dawida”, „Siedem Bram Jerozolimy”, „Magnificat” czy „Polskie Requiem”, a także całą „Missę Brevis” oraz dwie pastorałki. Zebrane na płytach utwory powstawały na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Najwcześniejszy (psalm Będę Cię wielbił Panie) pochodzi z 1958 roku, natomiast najpóźniejsze (Dies illa) z 2012 roku czy (pastorałka Kaczka pstra) z 2015 roku. Tworzone w różnych technikach kompozytorskich mają jednak pewne cechy wspólne. Tak opisuje je sam kompozytor w jednym z radiowych wywiadów: „W mojej muzyce chóralnej jest dużo zastanowienia i powagi, ona nie jest pisana wprost, jest refleksyjna. Tak samo pisałem na chór 20 i 50 lat temu”.
Partie chóralne wykonuje Chór Filharmonii Narodowej (dyrektor Henryk Wojnarowski) i Warszawski Chór Chłopięcy (dyrektor Krzysztof Kusiel-Moroz).
Nagrania zostały zrealizowane w Filharmonii Narodowej na przełomie 2015 i 2016 roku przez Andrzeja Sasina i Aleksandrę Nagórko (CD Accord). Album został wydany przez Warner Classics.

O autorze