Plejada polskich gwiazd w nowym sezonie w Paryżu

0

Opéra national de Paris ogłosiła już repertuar na nowy sezon, a dla wielbicieli polskich śpiewaków operowych stwarza on wiele okazji do odwiedzenia stolicy Francji.

Młodzi śpiewacy i doświadczeni realizatorzy

Sezon rozpocznie się już 11 września wznowieniem „Tristana i Izoldy” Wagnera z Andreasem Schagerem i Martiną Serafin w tytułowych rolach, gdzie niewielką rolę powierzono również Tomaszowi Kumiedze. Młodego śpiewaka będzie można zobaczyć również „Rusałce” Dworzaka.

Z kolei w „Hugenotach” Meyerbeera z Dianą Damrau zobaczyć będzie można Michała Partykę, a w jednym ze spektakli (24.10) orkiestrę poprowadzi znakomity polski dyrygent Łukasz Borowicz. Umiarkowany sukces reżyserski „Don Carlosa” nie przeszkodził w powierzeniu Krzysztofowi Warlikowskiemu realizacji kolejnego dzieła – 6 kwietnia odbędzie się premiera jego inscenizacji „Lady Makbet z mceńskiego powiatu” Szostakowicza, w której niewielką rolę kreuje Krzysztof Bączyk.

Czołowe polskie gwiazdy

29 września zaplanowana jest premiera „Traviaty” Verdiego z Aleksandrą Kurzak w tytułowej roli. Odnosząca niesamowite sukcesy na całym świecie polska sopranistka zaśpiewa również partię Desdemony w „Otello” Verdiego, gdzie w głównej roli partnerować jej będzie mąż Roberto Alagna.

Mariusz Kwiecień wystąpi w roli Malatesty w „Don Pasquale” Donizettiego, a razem z nim na scenie pojawią się Pretty Yende (Norina) i Javier Camarena (Ernesto). Z kolei Artur Ruciński wcieli się w postać Roberta w „Jolancie” Czajkowskiego, która to opera będzie wystawiona w jednym spektaklu z baletem „Dziadek do orzechów” tego kompozytora. W Paryżu nie zabraknie również czołowego polskiego basa – Rafała Siwka, którego będzie można zobaczyć w „Mocy przeznaczenia” Verdiego.

Murowane hity w repertuarze

Przeglądając propozycje paryskiego teatru, uwagę zwracają trzy spektakle, w tym dwa premierowe: „Trojanie” Berlioza z Eliną Garancą, „Berenice” Jarrella z tegoroczną laureatką nagrody Grammy i znakomitą interpretatorką muzyki współczesnej – Barbarą Hannigan oraz „Tosca” Pucciniego, w której Jonas Kaufmann zaśpiewa z aż trzema partnerkami: Anją Harteros, Sonyą Yonchevą i Martiną Serafin.

O autorze