Ogłoszono nominacje do XIV Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury

0

Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury ogłosił nominacje do XIV Teatralnych Nagród Muzycznych. Laureatów tegorocznej edycji poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 28 września 2020 roku. W piętnastu kategoriach wyłonieni zostaną m.in. najlepsi śpiewacy operowi i wokaliści musicalowi, tancerze, reżyser, dyrygent i spektakl, jak również wręczona zostanie nagroda specjalna za całokształt pracy artystycznej.

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury są jedynymi w Polsce wyróżnieniami przyznawanymi teatralnymi środowisku muzycznemu, a ich historia sięga 2007 roku. Przedmiotem konkursu jest promocja twórczości polskich publicznych teatrów muzycznych oraz polskich publicznych teatrów mających w repertuarze wydarzenia muzyczne.

W tym roku swoje zgłoszenia wysłało aż 25 teatrów z całej Polski, z czego najwięcej nominacji otrzymały Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Opera Krakowska i Opera na Zamku w Szczecinie.

NAJLEPSZY SPEKTAKL:

  • „Cyrulik Sewilski” – spektakl zgłoszony przez Operę Krakowską,
  • „Paria” – spektakl zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu,
  • „Proces” – spektakl zgłoszony przez Operę na Zamku w Szczecinie,
  • „Straszny Dwór” – spektakl zgłoszony przez Operę Nova w Bydgoszczy.

NAJLEPSZA ŚPIEWACZKA OPEROWA:

  • Gabriela Gołaszewska – zgłoszona przez Operę Śląską,
  • Monika Korybalska – zgłoszona przez Operę Krakowską,
  • Natalia Rubiś – zgłoszona przez Warszawską Operę Kameralną.

NAJLEPSZY ŚPIEWAK OPEROWY:

  • Robert Gierlach – zgłoszony przez Operę Krakowską,
  • Artur Janda – zgłoszony przez Warszawską Operę Kameralną,
  • Adam Kruszewski – zgłoszony przez Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury,
  • Christian Oldenburg – zgłoszony przez Operę na Zamku w Szczecinie.

NAJLEPSZA WOKALISTKA MUSICALOWA:

  • Paulina Janczak – zgłoszona przez Teatr Rampa na Targówku,
  • Zofia Nowakowska – zgłoszona przez Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury,
  • Anastazja Simińska – zgłoszona przez Teatr Muzyczny ROMA.

NAJLEPSZY WOKALISTA MUSICALOWY:

  • Kamil Franczak – zgłoszony przez Teatr Rozrywki,
  • Marcin Jajkiewicz – zgłoszony przez Teatr Muzyczny w Łodzi,
  • Maciej Pawlak – zgłoszony przez Teatr Muzyczny w Poznaniu.

NAJLEPSZA TANCERKA (KLASYKA):

  • Chinara Alizade – zgłoszona przez Teatr Wielki Operę Narodową,
  • Marta Kurkowska – zgłoszona przez Operę Nova w Bydgoszczy,
  • Saeka Shirai – zgłoszona przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

NAJLEPSZY TANCERZ (KLASYKA):

  • Angelos Antoniou – zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu,
  • Filip Krzyżelewski – zgłoszony przez Teatr Muzyczny w Lublinie,
  • Gabriele Togni – zgłoszony przez Operę Krakowską.

NAJLEPSZA TANCERKA (POZOSTAŁE FORMY TANECZNE):

  • Zofia Grażyńska – zgłoszona przez Teatr Muzyczny w Poznaniu,
  • Małgorzata Kowalska – zgłoszona przez Kielecki Teatr Tańca,
  • Ewelina Kruk – zgłoszona przez Teatr Rampa na Targówku.

NAJLEPSZY TANCERZ (POZOSTAŁE FORMY TANECZNE):

  • Patryk Gładyś – zgłoszony przez Teatr Rampa na Targówku,
  • Olaf Przybytniak – zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu,
  • Mateusz Wróblewski – zgłoszony przez Kielecki Teatr Tańca.

NAJLEPSZY REŻYSER:

  • Joanna Lewicka – zgłoszona przez Teatr Muzyczny w Lublinie,
  • Pia Partum – zgłoszona przez Operę na Zamku w Szczecinie,
  • Magdalena Piekorz – zgłoszona przez Warszawską Operę Kameralną,
  • Graham Vick – zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

NAJLEPSZY DYRYGENT:

  • Adam Banaszak – zgłoszony przez Operę Wrocławską,
  • Dariusz Różankiewicz – zgłoszony przez Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni,
  • Tomasz Tokarczyk – zgłoszony przez Operę Krakowską.

NAJLEPSZA CHOREOGRAFIA:

  • Robert Bondara – zgłoszony przez Operę na Zamku w Szczecinie,
  • Zuzanna Dinter-Markowska – zgłoszona przez Teatr Muzyczny w Lublinie,
  • Ron Howell – zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA:

  • Katarzyna Gabrat-Szymańska i Rafał Olbiński – zgłoszeni przez Warszawską Operę Kameralną,
  • Martyna Kander i Julia Skrzynecka – zgłoszone przez Operę na Zamku w Szczecinie,
  • Diana Marszałek i Julia Skrzynecka – zgłoszone przez Operę Nova w Bydgoszczy.

NAJLEPSZY PLAKAT TEATRALNO-MUZYCZNY:

  • Andrzej Pągowski – zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu,
  • Agata Pełechaty – zgłoszona przez Operę na Zamku w Szczecinie,
  • Luigi Scoglio – zgłoszony przez Operę Krakowską.

NAJLEPSZE KOSTIUMY:

  • Marta Góźdź – zgłoszona przez Teatr Muzyczny w Lublinie,
  • Marcin Łobacz – zgłoszony przez Warszawską Operę Kameralną,
  • Agata Uchman – zgłoszona przez Teatr Muzyczny w Poznaniu.

Nagroda specjalna za całokształt pracy artystycznej:

  • Grażyna Brodzińska – zgłoszona przez Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury,
  • Laco Adamik – zgłoszony przez Operę Krakowską.

O autorze

“I should have everything that is good, genuine and beautiful!” Wolfgang Amadeus Mozart