Zmiany w repertuarze teatrów operowych w związku z żałobą narodową

1

W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Kancelaria Prezydenta RP ogłosiła żałobę narodową, która będzie obowiązywać od piątku od godz. 17.00 do soboty do godz. 19.00. Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń.

Repertuar wielu teatrów operowych na najbliższy weekend uległ zmianie. W Gdańsku już we wtorek ogłoszono żałobę na terenie województwa pomorskiego i w związku z tym Opera Bałtycka jako pierwsza zapowiedziała, że do dnia pogrzebu prezydenta miasta nie będzie organizować żadnych wydarzeń.

Teatr Wielki – Opera Narodowa odwołał piątkowy spektakl „Rigoletto”, natomiast sobotnie przedstawienie tego tytułu rozpocznie się o godz. 19.15. Teatr Wielki w Łodzi zrezygnował z kolei z „Aidy” w piątek. Zaplanowany na sobotę koncert „Verdiana i Przyjaciele” został przeniesiony na poniedziałek 21 stycznia, a warsztaty „Opera na poduchach” odbędą się w sobotę 26 stycznia. Otwarta próba baletu została odwołana, a jej nowy termin nie jest jeszcze znany.

W Teatrze Wielkim w Poznaniu nie zobaczymy w sobotę „Śpiewaków norymberskich”, a w Operze Wrocławskiej „Zemsty nietoperza” i koncertu kameralnego.

Operze Śląskiej zaplanowana na 19.01. operetka „Baron Cygański” zostanie wystawiona 2 marca 2019 r. W Krakowie spektakl „Hrabina Marica” w dniu 18 stycznia został odwołany, natomiast sobotnie przedstawienie rozpocznie się 30 minut później, tj. o godz. 19.00.

Opera Nova w Bydgoszczy nie wystawi w sobotę „Halki”, a w Operze i Filharmonii Podlaskiej przełożono mający się odbyć w piątek koncert symfoniczny „Strony świata” na dzień 21 czerwca.

Informacje pochodzą ze stron internetowych i fanpage’y teatrów operowych na dzień 16 stycznia o godz. 17.00 Wybierając się w najbliższy weekend do teatru, najlepiej sprawdzić informacje o zmianach w programie i możliwości ewentualnego zwrotu biletów.

O autorze