Zmarł światowej sławy reżyser Franco Zeffirelli

1

Po długiej chorobie w wieku 96 lat zmarł słynny reżyser filmowy, teatralny i operowy Franco Zeffirelli. Uchodzący za jednego z najwybitniejszych włoskich twórców XX wieku artysta był nominowany do Oscara za reżyserię „Romea i Julii” oraz zdobył nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej za scenografię do filmu „Traviata”.

„Cyganeria” Pucciniego w reżyserii Franca Zeffirellego, fot. Ken Howard, Metropolitan Opera

Jednym z jego najbardziej znanych dzieł jest filmowa adaptacja sztuki Williama Szekspira „Romeo i Julia” z Olivią Hussey i Leonardem Whitingiem, która powstała w 1968 roku. Dużą popularność zdobyły również inne dramaty Szekspira, które przeniósł na duży ekran, m.in. „Poskromienie złośnicy” z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem oraz „Hamlet” z Melem Gibsonem. W jego dorobku znalazły się również takie filmy, jak „Brat Słońce, siostra Księżyc” czy „Herbatka z Mussolinim”. Ostatnim filmem Zeffirellego była „Wieczna Callas” z 2002 roku z Fanny Ardant w roli głównej. Jednocześnie z kręceniem filmów, artysta zajmował się wystawianiem spektakli operowych, których zrealizował w swojej karierze aż 120. Pracował niemal do końca – 21 czerwca na prestiżowym festiwalu Arena di Verona odbędzie się premiera nowej inscenizacji „Traviaty” Verdiego w jego reżyserii z Aleksandrą Kurzak jako tytułową bohaterką.

„Turandot” Pucciniego w reżyserii Franca Zeffirellego, fot. Marty Sohl, Metropolitan Opera

 W latach 1994-2001 artysta zasiadał w Senacie Włoch jako przedstawiciel Forza Italia Silvio Berlusconiego. W 2004 roku królowa Elżbieta II przeznała mu honorowy tytuł szlachecki. Trzy lata temu światowa prasa rozpisywała się o wynikach badań włoskich genealogów, według których Zeffirelli mógł być jednym z potomków Leonarda da Vinci.

O autorze