„Zemsta nietoperza” z Białegostoku dziś na YouTube!

0

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza w poniedziałkowy wieczór, 11 maja o godz.19.00 na retransmisję za pośrednictwem kanału YouTube I aktu operetki „Zemsta nietoperza” J. Straussa. W kolejne poniedziałki pokazane zostaną dwa następne akty.

Brawurowa komedia pomyłek z intrygującym librettem w doskonałym tłumaczeniu Juliana Tuwima. „Zemsta nietoperza” uznana została za arcydzieło operetki wiedeńskiej. Po pierwszym wystawieniu zdobyła wszechświatową sławę i do dziś niepodzielnie króluje w repertuarach największych teatrów operowych. Dzieło „króla walca” swoją popularność zawdzięcza błyskotliwym dialogom, dowcipnym, zaskakującym sytuacjom i śmiałej erotyce. Całość historii wieńczy porywająca muzyka przepełniona bogactwem melodii, oddająca charakter karnawałowych zabawi nastroju beztroski. Wszystko to tworzy niepowtarzalną atmosferę i pozwala przeżyć wspaniały wieczór wypełniony śpiewem i śmiechem.

Akcję operetki osadzono w XIX-wiecznym podwiedeńskim kurorcie. Wzięty finansista, skazany przez sąd na karę więzienia – Gabriel von Eisenstein, postanawia ostatni dzień swojej wolności spędzić na balu wydanym przez księcia Orłowskiego. Zarówno on, jak i jego żona Rozalinda oraz ich pokojówka Adela zostają wciągnięci w intrygę misternie zaplanowaną przez doktora Falka – przyjaciela Eisensteina. Impreza jest w istocie pretekstem do ośmieszenia Eisensteinia, który rok wcześniej podczas zabawy karnawałowej porzucił Falka w centrum Wiednia, zmuszając go do powrotu do domu w stroju nietoperza.

Inscenizacja Opery i Filharmonii Podlaskiej to barwne przedstawienie kostiumowe budowane w oparciu o współczesne środki wyrazu, zrealizowane z rozma­chem i dbałością o detal. Reżyser spektaklu w mistrzowski sposób odtwarza klimat XIX-wiecznego Wiednia. Lekką dłonią uchyla kurtynę i wprowadza widza na pełne przepychu salony wiedeńskich elit. Na szczególną uwagę zasługuje również warstwa wizualna – akcja operetki rozgrywa się w efektownych scenografiach nawiązujących do secesji wiedeńskiej. Główną inspiracją projektów scenograficznych stały się prace jednego z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli secesji – Gustava Klimta, projekcje multimedialne przedstawiają grafiki Alfonsa Muchy.

Kierownictwo muzyczne: Grzegorz Berniak
Reżyseria: Andrzej Bubień
Scenografia: Paweł Dobrzycki
Kostiumy: Anita Bojarska
Choreografia: Jarosław Staniek
Reżyseria multimediów: Maria Porzyc
Reżyseria świateł: Mateusz Łukaszuk
Kierownik Chóru: Violetta Bielecka
Pianista-Korepetytor / Opieka wokalna: Tetyana Dranchuk
Produkcja: Damian Tanajewski i Opera i Filharmonia Podlaska

Rozalinda
Ewa Vesin
Adela
Maria Rozynek-Banaszak
Eisenstein
Tomasz Rak
Alfred
Adam Zdunikowski
Orłowski
Anna Bernacka
Frank
Grzegorz Szostak
Dr Falke
Arkadiusz Anyszka
Dr Blind
Tomasz Piluchowski
Ida
Karolina Kuklińska
Frosch
Ryszard Doliński
Adiutant
Rafał Supiński

Orkiestra, Chór i Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej

 

O autorze