Zełenski nakłada sankcje na Netrebko

4

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret dotyczący wprowadzenia sankcji m.in. wobec rosyjskich artystów. Na listę osób objętych restrykcjami trafiło 119 osób, a wśród nich światowej sławy sopranistka Anna Netrebko i zdobywca Oskara reżyser Nikita Michałkow. Wpisani na nią są również m.in. Philip Kirkorov, Yevgeny Petrosyan, Alexander Dugin, Sergey Lazarev, Lolita Milyavskaya, Timofey Bordachev, Fyodor Lukyanov, Dmitry Trenin, Andrey Sushentsov i Vladislav Lantratov. Brakuje na niej za to nazwisk związanych z Putinem artystów takich jak: Valery Gergiev, Ildar Abdrazakov czy Hibla Gerzmava.

Nazywana czasem „słowikiem Putina” Netrebko wróciła triumfalnie na światowe sceny po krótkim okresie załamania kariery związanym z agresją Rosji wobec Ukrainy. Artystka potępiła wojnę na Ukrainie i w tym sezonie zaśpiewała już chociażby w Wiener Staatsoper, Teatro Real, Teatro Colón czy Opéra national de Paris. W styczniu ma wystąpić w „Aidzie” Verdiego w Wiener Staatsoper.

Sankcje obejmują m.in. blokadę aktywów finansowych na terytorium Ukrainy, zakaz wykonywania operacji finansowych, uniemożliwienie wycofania kapitału z Ukrainy, unieważnienie lub zawieszenie koncesji i innych zezwoleń na działalność, pozbawienie praw własności intelektualnej oraz pozbawienie odznaczeń państwowych i innych wyróżnień przyznanych przez państwo ukraińskie, a także zakaz wjazdu do tego kraju i pobytu w nim.

Dekret zobowiązuje również MSZ Ukrainy do poinformowania właściwych organów Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych oraz innych państw o zastosowaniu sankcji oraz poruszenie z nimi kwestii wprowadzenia podobnych środków. 

O autorze