Zbliża się sezon letnich wydarzeń plenerowych

5

Sezon 2016/2017 wielkimi krokami zbliża się ku końcowi, co jednak nie oznacza, że latem nie będzie można uczestniczyć w różnego typu spektaklach czy koncertach. Kapryśność pogody w Polsce raczej nie zachęca do organizowania imprez na świeżym powietrzu, mimo to tego typu propozycji nie brakuje w wakacyjnym repertuarze teatrów i festiwali. Poniżej najciekawsze z nich.

Już 9 czerwca premierą „Opowieści Hoffmanna” Offenbacha w reżyserii Michała Znanieckiego i pod kierownictwem muzycznym Tomasza Tokarczyka zainaugurowany zostanie 21. Letni Festiwal Opery Krakowskiej. W tytułowej partii wystąpią Dominik Sutowicz i Tomasz Kuk, a partnerować im będą Katarzyna Oleś – Blacha i Marcelina Beucher. W programie festiwalu znajdują się między innymi takie pozycje jak „Straszny dwór” Moniuszki, czy „Don Pasquale” Donizttiego. Opery te wystawione będą w budynku Opery Krakowskiej, natomiast w urokliwej scenerii Zamku Królewskiego na Wawelu odbędzie się koncert „Arie oper świata” (25.06), spektakl „Carmen” Bizeta (27.06) oraz gala baletowa – „Grand pas,..!”.

Na 23 czerwca w Hali Stulecia we Wrocławiu zaplanowana jest premiera megawidowiska operowego „Faust” Gounoda. Kierownictwo muzyczne nad projektem objął Marcin Nałęcz – Niesiołowski, a za reżyserię i scenografię odpowiada Beata Redo-Dobber. Spektakl będzie można oglądać przez dwa kolejne letnie weekendy (23,24,25,30 czerwca i 1,2 lipca).

W terminie 24 czerwca – 1 lipca obok pałacu w Radziejowicach stanie namiot festiwalowy, w którym prezentowane będą koncerty IX Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa. Najciekawszymi pozycjami tego wydarzenia są recital fortepianowy Yulianny Avdeevy, zwyciężczyni Konkursu Chopinowskiego w 2010 r., koncert Veriko Tchumburidze, która w zeszłym roku wygrała XV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, „Mała msza uroczysta” Rossiniego z udziałem m.in. znakomitej sopranistki Iwony Sobotki i koncert Stanisławy Celińskiej, która wykona utwory z albumu „Atramentowa…”.

Od 2013 roku czytelnicy Trojmiasto.pl dokonują wyboru opery, która emitowana jest „pod chmurką” na Targu Węglowym w Gdańsku. 15 lipca będzie można obejrzeć „Cyganerię” z Metropolitan Opera z takimi gwiazdami jak Kristine Opolais, Vittorio Grigolo, Susanna Phillips oraz Massimo Cavalletti w obsadzie. Gospodarzami wieczoru będą Jerzy Snakowski oraz Katarzyna Hołysz, którzy zaprezentują wprowadzenie do spektaklu oraz opowiedzą w przerwie między aktami o swoich wrażeniach z nim związanych.

11 sierpnia 2017 r. w Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na spektakularne widowisko teatralno – operowe „Pajace” z muzyką Leoncavallo, według autorskiego scenariusza i w reżyserii Michała Znanieckiego. W przedstawieniu wykorzystane dodatkowo będą przestrzenie miasta, takie jak Rynek Sienny czy plac Orła Białego, a obok zawodowców na scenie wystąpi ponad 200 śpiewaków – amatorów. Minispektakle i akcje happeningowe poprzedzające główną część widowiska będą zawierały elementy akrobatyki, cyrku, tańca klasycznego,  tańca współczesnego, teatru i pantomimy. Barwny korowód przejdzie ulicami miasta zapraszając publiczność na główną część spektaklu, która odbędzie się na dziedzińcu zamkowym. Michał Znaniecki jest swego rodzaju specjalistą od realizacji widowisk plenerowych. We współpracy z Operą Wrocławską przygotował inscenizacje „Napoju miłosnego” Donizettiego oraz „Otella” i „Bal maskowy” Verdiego, z kolei w ramach Masada Opera Festival organizowanego przez The Israeli Opera wyreżyserował „Traviatę” Verdiego.

W drugiej połowie sierpnia w Krynicy – Zdrój już po raz 51. odbędzie się Festiwal im. Jana Kiepury. W ciągu kilku festiwalowych dni w Pijalni Głównej i w Starym Domu Zdrojowym wystąpią takie gwiazdy sceny operowej jak m.in. Małgorzata Walewska, Edyta Piasecka, Edyta Kulczak, Katarzyna Oleś – Blacha, Agnieszka i Tomasz Kuk, Marcin Bronikowski, Wojciech Śmiłek oraz przedstawiciele młodego pokolenia, tacy jak Joanna Moskowicz, Wanda Franek, Hubert Zapiór, Albert Memeti. Każdego dnia Adam Sobierajski i Katarzyna Laskowska wcielać się będą ponadto w postaci Jana Kiepury i jego żony Marty Eggerth, by na deptaku przy muszli koncertowej przedstawić widowisko „Uśmiechnij się z Kiepurą”. Codziennie odbywać się będą spotkania z artystami występującymi na festiwalu, które poprowadzi prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Opery ARIA – Elżbieta Gładysz.

Aż do 24 września w każdą niedzielę o godz. 12.00 i 16.00 pod Pomnikiem Chopina w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbywać się będą Koncerty Chopinowskie w wykonaniu światowej sławy pianistów, w tym wybitnych muzyków młodego pokolenia.

O autorze