Za kulisami Konkursu Chopinowskiego. Premiera filmu dokumentalnego „Pianoforte”

0

Podczas zaplanowanego na 12-21 maja Millennium Docs Against Gravity odbędzie się polska premiera dokumentalnego filmu „Pianoforte” w reżyserii Jakuba Piątka. Festiwalowe pokazy można będzie zobaczyć w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy, Lublinie i Łodzi.

Obraz ukazujący zmagania uczestników Konkursu Chopinowskiego rywalizować będzie o Grand Prix m.in. z nagrodzonym Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji „Całe to piękno i krew” Laury Poitras o amerykańskiej fotografce i aktywistce Nan Goldin czy też pokazywanym premierowo na Berlinale „Nie znikniemy” Alisy Kovalenko.

Światowa premiera „Pianoforte” miała miejsce w styczniu na amerykańskim festiwalu filmów niezależnych Sundance Film Festival. W trzydziestoletniej historii tego wydarzenia pełnometrażowy film dokumentalny z Polski został tam pokazany dopiero po raz drugi.

„Pianoforte” to trzymająca w napięciu opowieść o wchodzących w dorosłość uczestnikach i uczestniczkach legendarnego Konkursu Chopinowskiego. Do pierwszego etapu ostatniej edycji w 2021 roku przeszło 87 muzyków, po kilkunastu dniach w finale znalazło się miejsce tylko dla najlepszej dwunastki. Bohaterami filmu są młodzi ludzie pochodzący ze wszystkich stron świata. Łączy ich jedno – od dzieciństwa poświęcili się bez reszty grze na fortepianie.

Ich zmagania to prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Muszą nauczyć się znosić ogromną presję związaną z rywalizacją. Pierwszy raz w historii ekipie filmowej udało się zajrzeć w takim stopniu za kulisy Filharmonii Narodowej, żeby pokazać panującą tam atmosferę konkursowej presji. Jakub Piątek towarzyszy także bohaterom i bohaterkom w codziennym życiu, prezentując wielowymiarowy obraz utalentowanych ludzi o niezwykłych osobowościach.

O autorze