XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina przełożony na rok 2021

0

Ze względu na pandemię COVID-19 osiemnasta edycja Konkursu Chopinowskiego została przełożona o rok. Konkurs odbędzie się w dniach 2-23 października 2021 w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina jeszcze w połowie marca miał nadzieję na przeprowadzenie eliminacji konkursowych we wrześniu i utrzymanie październikowego terminu konkursu.

Decyzję o przeniesieniu Konkursu podjął minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński, w porozumieniu z dyrektorem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, dr Arturem Szklenerem. Decyzję poprzedziły konsultacje  z resortem zdrowia oraz głównym inspektorem sanitarnym.

„Pragniemy zapewnić wszystkich zainteresowanych, że dokładamy wszelkich starań, aby osiemnasta edycja Konkursu Chopinowskiego była dokładnie taka, jak oczekiwaliśmy, by wpisała się we wspaniałą, budowaną przez dekady tradycję tego wydarzenia. W Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina trwają obecnie intensywne prace nad przeniesieniem Konkursu na rok 2021”  – mówi dyrektor Artur Szklener.

Jak informuje w wywiadzie udzielonym PAP rzecznik prasowy konkursu Aleksander Laskowski, fachowcy spodziewają się, że na jesieni wciąż nie będzie możliwe organizowanie wydarzeń z tak liczną publicznością zgromadzoną w sali, dlatego zapadła decyzja o przełożeniu Konkursu Chopinowskiego o rok.

Lista pianistów dopuszczonych do eliminacji nie ulegnie zmianie, zaś bilety zakupione na przesłuchania konkursowe zachowują ważność.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbywa się w Warszawie od 1927 r., co pięć lat. Do tej pory został odwołany tylko raz w 1943 roku, z powodu trwającej w tym czasie wojny.

O autorze