XV Koncert Noworoczny Mazowieckiego Teatru Muzycznego

0

1 stycznia 2020 roku, o godz. 18:00, w Filharmonii Narodowej odbędzie się XV Koncert Noworoczny Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury. Wystąpią gwiazdy polskich i zagranicznych scen: Grażyna Brodzińska, Katarzyna Mackiewicz, Małgorzata Walewska, Andrzej Lampert, Rafał Siwek oraz Gary Guthman – amerykański kompozytor, jazzman i trębacz od lat mieszkający w Polsce.

Podczas XV Koncertu Noworocznego zagra Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, którą tego wieczoru poprowadzi maestro Bassem Akiki, laureat wielu prestiżowych konkursów, w tym Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Gospodarzami wieczoru będą Agata Konarska oraz Ryszard Rembiszewski.

W repertuarze koncertu znajdą się najpiękniejsze arie, piosenki i duety pochodzące m.in. z oper: „Cyganeria” G. Pucciniego, „Carmen” G. Bizeta, operetek: „Hrabina Mariza” E. Kalmana, „Wesoła wdówka” oraz musicali: „Evita” A. L. Webbera i „Skrzypek na dachu” J. Bocka, a także znane kompozycje na trąbkę i orkiestrę w wykonaniu amerykańskiego trębacza – Gary’ego Guthmana. Zgodnie z tradycją koncertów noworocznych Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Bassema Akiki wykona również utwory z repertuaru rodziny Straussów.

Zaproszenie do udziału w koncercie przyjęła Małgorzata Walewska – wielokrotnie nagradzana wybitna śpiewaczka operowa, gwiazda scen europejskich i światowych. Najpiękniejsze arie operetkowe wykona niekwestionowana mistrzyni tego gatunku – Grażyna Brodzińska. Wystąpi także Katarzyna Mackiewicz – młoda sopranistka o bogatym dorobku artystycznym, zarówno w repertuarze operowym, jak i operetkowym, która związana jest z wieloma scenami operowymi w Polsce.

Wśród męskich wykonawców podczas XV Koncertu Noworocznego znajdzie się Rafał Siwek, artysta, który zdobył już stałe miejsce na europejskich scenach operowych. W 2018 roku tytułową partią
w „Borysie Godunowie” artysta otwierał sezon w Teatrze Bolszoj w Moskwie, a w 2019 roku na zaproszenie Placido Domingo występował w Filharmonii Paryskiej. Podczas XV Koncertu Noworocznego zabrzmi też głos Andrzeja Lamperta – utalentowanego śpiewaka operowego, który sukcesy i popularność zdobywa także w repertuarze musicalowym.  Uwagę widzów przykuje
na pewno występ Garego Gutmana – kompozytora, jazzmana i trębacza, który podczas swej kariery artystycznej koncertował m.in. z takimi gwiazdami jak Ray Charles, Tony Bennet, Tom Jones i Procol Harum.

Tradycja Noworocznych Koncertów Mazowieckiego Teatru Muzycznego rozpoczęła się 1 stycznia 2006 roku. Koncerty od początku swej historii nawiązują bezpośrednio do słynnych Koncertów Noworocznych Wiedeńskich Filharmoników, jednak różni je wprowadzenie do programu występów śpiewaków. Już I Koncert Noworoczny został entuzjastycznie przyjęty przez warszawską publiczność i od tej pory wydarzenia te cieszą się sympatią widzów. Zasłużenie stały się też jedną z najważniejszych propozycji artystycznych stolicy.

Tegoroczny jubileuszowy Koncert Noworoczny rozpocznie uwertura do „Zemsty nietoperza” Johanna Straussa, operetki, której premiera otwierała piętnaście lat temu działalność Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury.

O autorze