Wyłoniono finalistów Konkursu Moniuszkowskiego

4

Dobiegł końca II etap eliminacji 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Po trwających łącznie czterech dniach przesłuchań z fortepianem, wyłoniono nazwiska 14 wokalistów, którzy przystąpią do finałowej rywalizacji. Wśród nich jest czterech Polaków.

No. Nazwisko
Family Name
Imię
Given Name
Kraj
Country
Głos
Voice
3 Adamski Alina Poland
Polska
soprano
sopran
8 Buczkowska Monika Poland
Polska
soprano
sopran
9 Buszewski Piotr Poland
Polska
tenor
22 Khershberg Zlata Russia/Israel
Rosja/Izrael
mezzo-soprano
mezzosopran
25 Kim Gihoon South Korea
Korea Płd.
baritone
baryton
27 Koval Ruslana Ukraine
Ukraina
soprano
sopran
37 Long Long China
Chiny
tenor
47 Maria Motolygina Russia
Rosja
soprano
sopran
60 Pompeu Matheus Brazil
Brazylia
tenor
63 Quattlebaum Cody USA bass-baritone
bas-baryton
72 Siljanov Milan Switzerland/Germany
Szwajcaria/Niemcy
bass-baritone
bas-baryton
82 Zámečníková Slávka Slovakia
Słowacja
soprano
sopran
83 Zapiór Hubert Poland
Polska
baritone
baryton
84 Zhang Yajie China
Chiny
mezzo-sopran
mezzosopran


Ogłoszono również laureatów nagród specjalnych:

  • Nagroda za najlepsze wykonanie pieśni Mieczysława Wajnberga: Jan Żądło
  • Nagroda dla najlepszego pianisty: Aleksander Chodacki
  • Nagroda Polskiego Wydawnictwa Muzycznego za najpiękniejsze wykonanie pieśni polskiej XX/XXI wieku: Alina Adamski
  • Nagroda Towarzystwa Miłośników Opery i Baletu przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej dla najlepszego śpiewaka spośród uczestników II etapu niezakwalifikowanych do finału konkursu: Yuriy Hadzetskyy

W finale, który odbędzie się w sobotę 11 maja, uczestnicy wystąpią z orkiestrą Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod dyrekcją Andriya Yurkevycha. Każdy z solistów zobowiązany jest do prezentacji arii polskiego kompozytora i arii operowej z repertuaru światowego. Zmagania finalistów będzie można śledzić na żywo w Internecie na stronie: https://moniuszko200.pl/pl/konkurs oraz na platformie streamingowej OperaVision: https://operavision.eu/en/library/performances/competitions/grand-final-10th-international-moniuszko-vocal-competition, jak również w TVP Kultura i Programie 2. Polskiego Radia.

Powołany do życia przez Marię Fołtyn i organizowany przez Teatr Wielki – Operę Narodową Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki to największy i najbardziej prestiżowy konkurs wokalny w Polsce, a obok Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina i Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego jeden z najważniejszych konkursów muzycznych w kraju. W gronie laureatów i finalistów poprzednich edycji znalazło się wielu znakomitych śpiewaków, tj. Aleksandra Kurzak, Urszula Kryger, Małgorzata Walewska, Katarzyna Trylnik, Wioletta Chodowicz, Mariusz Kwiecień, Marcin Bronikowski, Jacek Janiszewski, Adam Zdunikowski, Rafał Bartmiński, a także Aleksandra Kubas, Ewa Tracz, Łukasz Goliński, Andrzej Filończyk, Krzysztof Bączyk i Jakub Józef Orliński.

W jury tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu, która zbiega się z dwusetną rocznicą urodzin patrona wydarzenia, zasiadają managerowie największych teatrów i festiwali operowych, m.in: Royal Opera House, Metropolitan Opera, Bayerische Staatsoper, Salzburger Festspiele, Festival d’Aix-en-Provence, Staatsoper Berlin, a także wybitni śpiewacy – Piotr Beczała, Ewa Podleś i Izabella Kłosińska. Jurorom przewodniczy Peter Mario Katona z londyńskiej Royal Opera House.

O autorze