Wschodzące gwiazdy polskiej wokalistyki w Paryżu

0

Opéra national de Paris ogłosiła plany na sezon 2022/23. W obsadach spektakli pojawiają się nazwiska wschodzących polskich gwiazd, a reżyserię jednego z premierowych spektakli powierzono Krzysztofowi Warlikowskiemu.

W ciągu sezonu teatr zamierza przygotować sześć premier. Za realizację aż trzech z nich odpowiadają reżyserzy, których po raz pierwszy zaproszono do współpracy z Opéra national de Paris: Deborah Warner przygotuje premierę „Petera Grimesa” Brittena, Lydia Steier wyreżyseruje „Salomé” Straussa, a Valentina Carrasco „Nixona w Chinach” Adamsa.

Thomas Jolly zrealizuje nową produkcję „Romea i Julii” Gounoda, Robert Carsen „Ariodante” Haendla, a Krzysztof Warlikowski powróci na paryską scenę z „Hamletem” Thomasa. Polski reżyser tworzy w Paryżu regularnie od 2006 roku, aktualnie na afiszu znajduje się jego owacyjnie przyjęta inscenizacja „A Quiet Place” Bernsteina. W „Hamlecie” zobaczymy m.in. Ludovica Tezier i Lisette Oropesę.

Przedstawienia z udziałem polskich solistów to „I Capuleti e i Montecchi” Belliniego z Krzysztofem Bączykiem jako Lorenzo, „Carmen” Bizeta z Tomaszem Kumięgą jako Moralesem czy „Łucja z Lammermoor” Donizettiego z Adamem Palką w roli Raimonda Bidebenta. Andrzej Filończyk wystąpi zaś jako Marcello w „Cyganerii” Pucciniego.

Młody tenor Maciej Kwaśnikowski pojawi się w drugoplanowych rolach w „Salome” Straussa, „Tristanie i Izoldzie” Wagnera i „Romeo i Julii” Gounoda.

Zaskakuje natomiast obsada „Mocy przeznaczenia” Verdiego – w zaplanowanych na grudzień spektaklach zaśpiewać ma objęta obecnie sankcjami kulturalnymi rosyjska diva Anna Netrebko, a także Anna Pirozzi, James Creswell, Ludovic Tezier, Russell Thomas, Elena Maximova i Ferruccio Furlanetto.

O autorze