Wrocław. „Trubadur” w Operze Wrocławskiej

4

Spektakl realizowany jest w koprodukcji z Łotewską Operą Narodową. Jego premiera odbyła się 30 maja 2014 roku w Rydze, która w tamtym czasie nosiła tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Teraz „Trubadur” w łotewskiej reżyserii i pod batutą polskiego dyrygenta należy do ścisłego programu zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Premiera 16 grudnia.

Opera „Trubadur” to kolejna w pochodzie wielkich arcydzieł operowych Giuseppe Verdiego – powstała w 1853 roku między „Rigolettem” a „Traviatą”. Opowiada historię miłości i zemsty; na tle wydarzeń politycznych przedstawia osobisty dramat rozdzielonego w dzieciństwie rodzeństwa, bohaterów, którzy, nie wiedząc o swym pokrewieństwie, w ostatecznym starciu stają przeciw sobie.

Historia operuje popularnym wątkiem, szeroko obecnym w tekstach kultury. Ale reżyser inscenizacji, łotewski twórca teatru Andrejs Žagars, przenosi ją w czasy bliższe dzisiejszym odbiorcom – do realiów pierwszej wojny światowej widzianych z perspektywy narodów zamieszkujących tereny nad Bałtykiem. Historia bratobójczej wojny może być odczytana nie tylko w odniesieniu do średniowiecznej Hiszpanii, w której akcję „Trubadura” oryginalnie osadził librecista. Łotwa, Polska i inne kraje naszego regionu Europy mają w swej historii podobne doświadczenia wojny – konfliktu, w którym niejednokrotnie po przeciwnych stronach frontu stali przeciw sobie członkowie rodzin, bracia. Pierwszowojenne realia sugestywnie oddają projekty autorstwa łotewskich artystów wizualnych, scenografia według projektu Reinisa Dzudzilo i kostiumy autorstwa Kristne Pasternaka.

W przypadku „Trubadura” oprócz poruszającej do głębi historii, siłą dzieła jest jego warstwa muzyczna. Za realizację muzyczną odpowiada dyrektor Opery Wrocławskiej, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, który poprowadzi orkiestrę tej instytucji. Wśród solistów usłyszymy śpiewaków związanych z wrocławską sceną, ale także goście z zagranicy. W partii tytułowego trubadura Manrica usłyszymy Kristiana Benedikta, Nikolaia Dorozhkina, Igora Stroina i Dominika Sutowicza, jako Hrabia di Luna wystąpią: Stanisław Kuflyuk i Leszek Skrla, Leonora – amerykańska śpiewaczka Joanna Parisi oraz Anna Lichorowicz i Eliza Kruszczyńska, a jako Azucena – Barbara Bagińska, Jadwiga Postrożna i Iryna Zhytynska.

(informacja prasowa)

O autorze