Wirtuozi baroku na deskach warszawskiej Sceny Relax

3

26 października na Scenie Relax zaprezentowany zostanie koncert „Wirtuozi baroku”, poświęcony w szczególności twórczości George Friedricha Häendla.

Wydarzenie rozpocznie cykl koncertów, w trakcie których prezentowane będą wielkie tytuły operowe, symfoniczne i oratoryjne, a także mniej znany repertuar, docelowo również z uwzględnieniem polskiej literatury muzycznej. Do udziału w koncertach zapraszani będą znani na świecie artyści lub ci, którzy stoją u progu międzynarodowej kariery.

Gwiazdą wieczoru będzie Rafał Tomkiewicz, kontratenor regularnie występujący na scenach zagranicznych. Zadebiutował w 2017 roku w tytułowej roli w operze „Il Giasone” Cavalli’ego. Artysta występuje na takich scenach jak Theater an der Wien/Kammeroper w Wiedniu (G. F. Haendel „Giustino” – Anastasio, A. Vivaldi „Bajazet” –  Tamerlano), Teatro Comunale w Bolzano (Włochy), w Operze w Biel w Szwajcarii, Teatrze Wielkim w Poznaniu, w Operze w Meiningen, Polskiej Operze Królewskiej w Warszawie. Śpiewa na festiwalach Dramma per Musica w Warszawie, Alessandro Stradella w Vitebro (Włochy), jak również w salach koncertowych Genewy, Lozanny, Bydgoszczy czy Warszawy.

Jakub Foltak jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach. Uczestnik programu Akademii Operowej Przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, kształci się pod kierunkiem m. in. Olgi Pasiecznik, Izabeli Kłosińskiej, Ewy Podleś, Mariusza Kwietnia i Eytana Pessena. W ubiegłym sezonie wystąpił m. in. jako Cherubin w „Weselu Figara” Mozarta pod dyrekcją Adama Banaszaka, w reżyserii Roberto Skolmowskiego. W Polskiej Operze Królewskiej śpiewał Eustazia w „Rinaldo” Haendla  pod kierownictwem Władysława Kłosiewicza, w reżyserii Jarosława Kilijana oraz Valetta w „Koronacji Poppei” Monteverdiego pod kierunkiem Krzysztofa Garstki, w reżyserii Natalii Babińskiej. W październiku 2022 roku wystąpi tam w horrorze operowym, w premierze „Dokręcaniu śruby” Brittena.

Kontratenorom w Scenie Relax towarzyszyć będzie Yaryna Rak, sopranistka pochodząca z Ukrainy, obdarzona koloratura dramatyczną wspaniale sprawdzającą się w muzyce barokowej. Jest absolwentką Lwowskiej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki w klasie fortepianu Marii Kruszelnickiej oraz w klasie śpiewu operowego Vladimira Ignatenko i Ludmily Bozhko. Współpracowała z Teatrem Muzyczno-Dramatycznym ‘Retro − Lwow’, Międzynarodową, Orkiestrą Symfoniczną INSO we Lwowie, Operą Wrocławską, Opera Bałtycka, Filharmonią Chmielnicką, Rzeszowską oraz Bałtycką.

Przy fortepianie zasiądzie znakomity pianista Aleksander Teliga Junior, związany z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, pianista korepetytor solistów, często współpracujący ze śpiewakami także podczas konkursów wokalnych.

Koncertowi towarzyszyć będzie wernisaż prac polskiego artysty Grzegorza Kraśniewskiego pt. „Epifanie”, nawiązujący do mitycznego świata baroku.

O autorze