Warlikowski reżyseruje operową wersję „Hamleta”. Retransmisja z Paryża w Multikinie

0

„Paryski „Hamlet” Krzysztofa Warlikowskiego to premiera operowa, którą trzeba zobaczyć. Miałam okazję obejrzeć ją na żywo i zapewniam, że spektakl długo zostaje w pamięci” – napisała Anna S. Dębowska w „Gazecie Wyborczej”. Przedstawienie dostępne jest na Arte.tv oraz w sieci kin Multikino, gdzie będzie retransmitowane 13 kwietnia o godz. 18.00.

Krzysztof Warlikowski to jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów teatralnych, od wielu lat odnoszący sukcesy również w operze. Jego inscenizacje można zobaczyć m.in. w Bayerische Staatsoper, Salzburger Festspiele, La Monnaie / De Munt czy właśnie Opéra national de Paris. Z Operą Paryską współpracuje od 2006 roku i od tego czasu zrealizował tam dziesieć produkcji, w tym m.in. „Ifigenia na Taurydzie” (2006), „Król Roger” (2009), „Don Carlos” (2017), „Lady Makbet z mceńskiego powiatu” (2019) i „A Quiet Place” (2022).

W tym roku zmierzył się z operową wersją „Hamleta” Williama Szekspira. Jej autorem jest Ambroise Thomas, XIX-wieczny francuski kompozytor, który napisał też operę „Sen nocy letniej” wg komedii Szekspira. Co ciekawe, Hamlet Thomasa nie kończy się tak, jak tragedia słynnego stratfordczyka: główny bohater nie ginie, ale obejmuje tron Danii. Kostiumy i scenografię do tej premierowej inscenizacji przygotowała Małgorzata Szczęśniak, stała współpracowniczka polskiego reżysera. Duńskiego księcia Hamleta zaśpiewał francuski baryton Ludovic Tézier, a w rolę Ofelii wcieliła się amerykańska sopranistka Lisette Oropesa. Oboje na co dzień współpracują nie tylko z Opéra national de Paris, ale też z nowojorską The Metropolitan Opera i mediolańską Teatro alla Scala. Spektakl poprowadził Pierre Dumoussaud, młody francuski dyrygent, specjalizujący się we francuskiej i włoskiej operze XIX wieku.

Bilety w sprzedaży: https://kinomaestro.pl/gramy/hamlet/#seanse

O autorze