Waltraud Meier na Festiwalu Opera Rara

5

Waltraud Meier – jedna z najwybitniejszych współczesnych interpretatorek wagnerowskich partii operowych wystąpi w Krakowie.

11 lutego 2018 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków o godz. 18.00 Waltraud Meier oraz Capella Cracoviensis wystąpią wspólnie podczas koncertu „Wagner konteksty” w ramach Festiwalu Opera Rara 2018.

Żaden z XIX-wiecznych kompozytorów nie wzbudza po dziś dzień tylu kontrowersji, co Wagner. Wokół jego biografii narosły niezliczone ilości półprawd i mitów, a wokół twórczości morze stereotypów. Chociaż jego życie i dzieło zostało gruntowanie zbadane z każdej strony, Wagner oprócz cięgów, jak najbardziej zasłużonych – za megalomanię, pazerność, nielojalność, antysemityzm – wciąż otrzymuje baty za winy urojone, jak jego rzekomy antypolonizm. Kult, jakim otoczono kompozytora w III Rzeszy i cytat z „Tajemnicy morderstwa na Manhattanie” Allena (Po takiej dawce Wagnera mam ochotę najechać na Polskę) przysłoniły fakty. Młody Wagner kibicował Polakom w czasie powstania listopadowego i przeżywał jego klęskę. Kontakt z polskimi emigrantami natchnął go do skomponowania kilku poloniców. Najokazalszym z nich jest uwertura Polonia (wykorzystująca m. in. motyw Mazurka Dąbrowskiego), którą na Opera Rara zadyryguje Jan Tomasz Adamus, a zagra oczywiście Capella Cracoviensis. Utwór rozpocznie koncert „Wagner konteksty” 11 lutego – trzeba pamiętać, że wystąpi na nim wielka śpiewaczka wagnerowska Waltraud Meier.

Program:

Richard WAGNER: uwertura Polonia

Richard WAGNER: Tristan und Isolde / preludium do pierwszego aktu & liebestod (wersja orkiestrowa)

Johannes BRAHMS: Schicksalslied

Robert SCHUMANN: Nachtlied

Richard WAGNER: preludium do pierwszego aktu opery Parsifal

Wasendonck-Lieder

Koncerty pod hasłem „Opera Rara” odbywały się w Krakowie już od 2009 roku, natomiast w formie festiwalu zaistniały dopiero po raz drugi. Wydarzenie odbywa się w ICE-Kraków, Teatrze im J. Słowackiego i Filharmonii Krakowskiej. W tym roku sporo uwagi poświęcono repertuarowi wokalnemu i operowemu.

O autorze