W wieku 85 lat zmarł Maciej Prus

0

W wieku 85 lat zmarł Maciej Prus, wybitny reżyser teatralny i operowy.

W 1961 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, a w 1968 r. zdobył dyplom Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Wtedy to ostatecznie porzucił aktorstwo na rzecz reżyserii, przygotowując inscenizację „Pierwszego dnia wolności” Leona Kruczkowskiego w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie.

W trakcie swojej kariery zawodowej pełnił funkcję dyrektora oraz kierownika artystycznego wielu teatrów. Na początku lat 70. realizował spektakle w warszawskim Teatrze Ateneum i Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W latach 80. był związany przede wszystkim z warszawskim Teatrem Dramatycznym i łódzkim Teatrem im. Stefana Jaracza. W latach 90. współpracował już z wieloma scenami: w Teatrze Dramatycznym, w warszawskim Teatrze Polskim, Teatrze Narodowym, Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrze Polskim we Wrocławiu i Teatrze Polskim w Poznaniu oraz Teatrze Nowym w Łodzi.

W tym okresie artysta dwukrotnie wystawił „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego, a także powrócił do inscenizowania literatury romantycznej. Chętnie realizował też sztuki Witkacego i Szekspira. Powstały wówczas, m.in. przedstawienia: „Ryszard III”, „Juliusza Cezara” i „Stracone zachody miłości” w warszawskim Teatrze Polskim oraz „Fantazy” Słowackiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu i „Dziady drezdeńskie” Mickiewicza w Teatrze Polskim w Poznaniu.

W 2003 roku w Teatrze Nowym w Łodzi Maciej Prus podjął się przygotowania premiery „Hamleta”, nieukończonego przed śmiercią przedstawienia w reżyserii Kazimierza Dejmka. Ostatnim projektem Macieja Prusa byli „Letnicy” Maksyma Gorkiego w Teatrze Narodowym w Warszawie (2019).

Prus ma na swoim koncie także liczne inscenizacje operowe, m.in.: „Straszny dwór” Moniuszki (Teatr Wielki w Warszawie, 1972), „Don Giovanni” Mozarta (Teatr Wielki w Warszawie, 1976), „Król Roger” Szymanowskiego (Teatr Muzyczny w Krakowie, 1976; Teatr Wielki w Poznaniu, 1979), „Fidelio” Beethovena (Opera Wrocławska 1977), „Eugeniusz Oniegin” Czajkowskiego (Teatr Wielki w Łodzi, 1983), „Lukrecja Borgia” Donizettiego (2004) i „Tramwaj zwany pożądaniem” (2018) – Teatr Wielki w Łodzi, „Tankred” Rossiniego (2008) i „Młodziankowie w piecu ognistym” Brittena (Warszawska Opera Kameralna, 2010), „Cyganeria” Pucciniego (2011), „Potępienie Fausta” Berlioza (2015) i „Falstaff” Verdiego (2017) – wszystkie w Operze Nova w Bydgoszczy.

Maciej Prus zdobył szereg nagród i wyróżnień teatralnych. W 1971 r. został uhonorowany Nagrodą im. Leona Schillera. W 1979 r. został laureatem Nagrody im. Konrada Swinarskiego – przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr” – za reżyserię spektaklu „Noc listopadowa” Wyspiańskiego w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. W 2003 r. przyznano mu łódzką „Złotą Maskę” za reżyserię „Komedii omyłek” Shakespeare’a w Teatrze Nowym, a w 2005 r. ponownie otrzymał „Złotą Maskę” za reżyserię „Lukrecji Borgii” w Teatrze Wielkim w Łodzi. 22 lipca 1973 r. otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki III stopnia. W 1980 r. został odznaczony Srebrnym, a w 1985 r. – Złotym Krzyżem Zasługi. W 1986 r. otrzymał Medal 40-lecia PRL. W 1988 r. wręczono mu Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, a w 2011 r. został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. W 2017 r. wręczono mu Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii teatr za reżyserię spektaklu „Madame de Sade” w Teatrze Narodowym w Warszawie.

O autorze