W niedzielę rozpoczyna się Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari

5

Młodzi wokaliści z 13 krajów wezmą udział w rozpoczynającym się w niedzielę XVIII Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.

Dni Sztuki Wokalnej im. Ady Sari odbyły się po raz pierwszy w 1985 r. w Nowym Sączu z inicjatywy prof. Heleny Łazarskiej, profesor Universität für Musik w Wiedniu. Nazwano je imieniem wielkiej polskiej śpiewaczki Ady Sari, która wychowała się w pobliskim Starym Sączu. Obecnie przedsięwzięcie nosi nazwę Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.

Jubileuszową XX edycję Festiwalu zainauguruje 27 kwietnia Nadzwyczajny Koncert Symfoniczny. W sali Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, zabrzmią wersja koncertowa opery Suor Angelica Giacomo Pucciniego oraz poemat symfoniczny Anhelli op. 22 Ludomira Różyckiego. W roli tytułowej usłyszymy Adrianę Ferfecką, Ciotkę Księżną zaśpiewa Małgorzata Walewska, a pozostałe partie solowe wykonają finalistki poprzednich edycji Konkursu. Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej i Chór Polskiego Radia poprowadzi słynny śpiewak i dyrygent José Cura.

Zmagania konkursowe rozpoczną się dzień później. Przed międzynarodowym jury zaprezentuje się 81 młodych śpiewaków z 13 krajów świata. Do 4 maja wszystkie etapy konkursu oraz Koncert Laureatów będą transmitowane na żywo na oficjalnej stronie konkursu (www.adasari.pl) prosto z Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Zdobywców nagród będzie można zobaczyć również 5 maja w Operze Śląskiej w Bytomiu.

O autorze