W Barcelonie na widowni „zasiadły” rośliny

0

Po ponad trzymiesięcznej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, we wnętrzach Gran Teatre del Liceu w Barcelonie znów rozbrzmiała muzyka. Na scenie wystąpił kwartet smyczkowy UceLi Quartet, który zagrał „Crisantemi” („Chryzantemy”) Giacomo Pucciniego. Na widowni nie było konieczności zachowywania dystansu społecznego, bowiem miejsca siedzące zostały zajęte przez 2.292 rośliny doniczkowe pochodzące z lokalnych szkółek. Ośmiominutowy koncert zakończył się szumem liści i gałęzi, które imitowały oklaski. Pomysłodawcą nietypowego wydarzenia był hiszpański artysta konceptualny Eugenio Ampudia, który poprzez realizację tej akcji chciał sprowokować refleksję nad naszym stosunkiem do natury oraz wpływem lockdownu na miejsca publiczne.

– „Podczas kwarantanny słyszałem o wiele więcej śpiewających ptaków, a rośliny w moim ogrodzie rosły znacznie szybciej. Pomyślałem, że mógłbym nawiązać bliższy kontakt z ludźmi, ale też przyrodą” – powiedział Ampudia.

Po zakończeniu „Koncertu dla biocenu” rośliny zostaną przekazane pracownikom medycznym szpitala Hospital Clínic I Provincial de Barcelona w podziękowaniu za ich pracę „na najtrudniejszym, pierwszym froncie walki”.

O autorze