Vesselina Kasarova w Polsce

4

Uznana bułgarska mezzosopranistka Vesselina Kasarova wystąpi po raz pierwszy na deskach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Orkiestrę poprowadzi wybitny dyrygent Ralf Weikert. Koncert będzie kolejnym wydarzeniem w cyklu „Muzyka Czyni Cuda”. Jest to cykl koncertów charytatywnych na rzecz dzieci leczonych chirurgicznie realizowany od 2014 roku. Organizatorem koncertu i całego cyklu jest Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Chirurgicznie Chorym działające przy Katedrze i Klinice Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Całkowity zysk ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na zakup sprzętu medycznego ratującego zdrowie i życie pacjentów kliniki. Koncert odbędzie się 10 grudnia 2016 roku w Gdańsku.

Klinika Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży zajmuje się leczeniem dzieci od 1 dnia aż do 18 roku życia. Pod opieką lekarzy są najtrudniejsze przypadki, których leczenia często nie chcą się podjąć inne, także zagraniczne, ośrodki. Rocznie w klinice wykonuje się ok. 3000 operacji, w tym ponad 200 zabiegów u pacjentów z chorobą nowotworową. Użycie nowoczesnego sprzętu pozwala na stosowanie technik małoinwazyjne, które pozwalają pacjentom szybciej powrócić do zdrowia. Z tej potrzeby w zespole lekarzy kliniki zrodził się pomysł na założenie stowarzyszenia, które będzie gromadziło środki na zakup drogiego sprzętu. Prezesem Stowarzyszenia jest Profesor Piotr Czauderna –  jeden z najwybitniejszych chirurgów dziecięcych w Polsce, doceniany także na świecie, m.in. za osiągnięcia w zakresie chirurgii laparoskopowej.

Dotychczas w ramach cyklu „Muzyka Czyni Cuda” odbyły się dwa koncerty gwiazd muzyki operowej: w 2014 roku koncert Simone Kermes (Niemcy) oraz w 2015 roku koncert Vivici Genaux (USA).

W tym roku gdańska publiczność usłyszy charyzmatyczną bułgarską śpiewaczkę – Vesselinę Kasarovą. Zaśpiewa ona przy akompaniamencie Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Orkiestrę poprowadzi Ralf Weikert. W czasie koncertu będzie można kupić specjalnie wydany kalendarz prezentujący projekt „Muzyka Czyni Cuda” oraz inne przedmioty przekazane między innymi przez polską parę prezydencką, pod patronatem której odbywa się koncert. Zaplanowano także aukcję prac dzieci będących pod opieką Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMED.

– Z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie koncertami naszego cyklu. Staramy się też, aby ich formuła była jak najbardziej trafiająca w potrzeby publiczności. Dochód z koncertu będzie nieocenioną pomocą w codziennej pracy lekarzy naszej kliniki, ale jednocześnie chcemy dać w podziękowaniu niezwykłe doświadczenie artystyczne. Mam wielką nadzieję, że w Polsce wykształci się tradycja chodzenia na koncerty muzyki poważnej, koncerty charytatywne, które poza kontaktem ze sztuką dają nam jeszcze autentyczną moc pomagania innym  – mówi profesor Piotr Czauderna.

Vesselina Kasarova

Urodziła się  w 1965 roku w Bułgarii. Rozpoczęła swoją edukację muzyczną w dzieciństwie biorąc lekcje fortepianu już w wieku 4 lat. Jej pierwszy poważny występ muzyczny miał miejsce w 1981 roku, gdy jako 16-latka wykonała sonaty fortepianowe Mozarta. W 1987 roku rozpoczęła naukę śpiewu w Akademii Muzycznej w Sofii pod okiem Resy Kolewej. Jeszcze jako studentka występowała w Operze Narodowej w Sofii. W 1988 roku otrzymała pierwszą propozycję występów w Operze Wiedeńskiej. Rok później zdobyła pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie wokalnym „Neue Stimmen” w Niemczech. W latach 1989 – 1991 śpiewała z zespołem śpiewaczym opery w Zurychu.

W 2003 roku rozpoczęła współpracę z bułgarskim kompozytorem Krassimirem Kyurkchiyskim. Owocem tej współpracy jest płyta zatytułowana 'Bulgarian Soul’. Śpiewa tam z zespołem Cosmic Voices from Bulgaria oraz z 'Soloists Orchestra’. Płyta zawiera zbiór bułgarskich pieśni ludowych. „Wielu ludzi nie zna mojego rodzinnego kraju. Chciałabym odkryć przed nimi bułgarską duszę” – powiedziała o płycie artystka. Płyta zdobyła nagrodę German ECHO Award w kategorii „śpiewak roku” w 2003 oraz nagrodę Merkur Preis w 2005 roku.

Kasarowa specjalizuje się w wykonywaniu partii mozartowskich i bel canto (Rossini, Bellini, Donizetti), ale dodaje do swojego repertuaru także role z oper barokowych takich jak Orfeusz z Orfeusza i Eurydyki Glucka, Ruggiero z Alciny Haendla, Penelope z „Il ritorno d’Ullise in Patria” Monteverdiego, Neron i Poppea z Koronacji Poppei Monteverdiego oraz Ariodante z „Ariodante” Haendla. Realizuje nagrania płytowe prezentujące partie operowe, pieśni, szczególnie kompozytorów francuskich.

 

 

(informacja prasowa)

O autorze