Ukrainian Freedom Orchestra – koncert na żywo w Teatrze Wielkim w Warszawie i w ARTE.tv

8

W czwartek 28 lipca o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się koncert inaugurujący trasę koncertową po Europie i Stanach Zjednoczonych Ukrainian Freedom Orchestra. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na bezpłatnej, internetowej platformie streamingowej ARTE.tv. Muzycy-uchodźcy zagrają utwory Chopina, Brahmsa, Silvestrova, Beethovena oraz hymn ukraiński.

Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz Opera Narodowa w Warszawie powołały do życia Ukrainian Freedom Orchestra w geście solidarności z ofiarami wojny w Ukrainie. Składa się ona z muzyków – uchodźców, ukraińskich członków europejskich orkiestr oraz najlepszych muzyków z Kijowa, Lwowa, Charkowa, Odessy i innych miast Ukrainy. W koncercie weźmie udział 75 muzyków. Tego lata orkiestra na wygnaniu odbędzie trasę koncertową po Europie i USA, a 28 lipca w Teatrze Wielkim w Warszawie da koncert inauguracyjny, który będzie można obejrzeć także na żywo na bezpłatnej platformie streamingowej ARTE.tv.

Ukrainian Freedom Orchestra pod kierownictwem dyrygentki Keri-Lynn Wilson wykona program obejmujący VII Symfonię ukraińskiego kompozytora Valentina Silvestrova, II koncert fortepianowy Chopina z ukraińską wirtuozką Anną Fedorovą oraz IV symfonię Brahmsa. Ukraińska sopranistka Ludmiła Monastyrska, która zaśpiewała ostatnio tytułową rolę Turandot w Metropolitan Opera, wykona również arię Leonory „Abscheulicher!” z „Fidelia” Beethovena – pean na cześć człowieczeństwa i pokoju w obliczu przemocy i okrucieństwa.

Pomysł założenia orkiestry wyszedł od kanadyjskiej dyrygentki Keri-Lynn Wilson, która ma ukraińskich przodków. Chciała zgromadzić najlepszych ukraińskich muzyków orkiestrowych z kraju i zagranicy, aby zademonstrować dumną jedność artystyczną. Dochód z trasy będzie przeznaczony na rzecz ukraińskich artystów. Trasa Ukrainian Freedom Orchestra została zorganizowana we współpracy z ukraińskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Ministerstwem Kultury. Na czas występów w orkiestrze muzycy płci męskiej są zwolnieni ze służby wojskowej.

O autorze