Trzy premiery Opery na Zamku w nowym sezonie

1

Światowa prapremiera spektaklu „Guru” francuskiego kompozytora Laurenta Petitgirarda to jedna z trzech premier Opery na Zamku w Szczecinie w sezonie 2017/2018. Teatr przygotowuje również nową produkcję „Cosi fan tutte” W.A. Mozarta oraz balet „Dzieci z dworca ZOO”.

Opera na Zamku w Szczecinie jest pierwszym w Polsce teatrem, który podzielił się z widzami planami na nowy sezon. „Zdradzamy swoje plany tak szybko miedzy innymi dlatego, że bilety na wszystkie nasze wydarzenia obecnego sezonu właściwie zostały już sprzedane i nie możemy pozostawić naszych widzów bez intrygującej potrzeby wejścia na naszą stronę internetową i zobaczenia, co Opera przygotowała na kolejny sezon artystyczny” – mówił na konferencji prasowej Jacek Jekiel, dyrektor teatru.

Na 13 października br. zaplanowano światowe prawykonanie opery „Guru” francuskiego kompozytora Laurenta Petitgirarda. „Dzieło powstało w latach 2006-2009 i dotyczy tematu bardzo aktualnego, czyli sterowania ludzkimi umysłami; odnosi się bezpośrednio do wydarzeń, który miały miejsce w latach 70-tych w Jonestown, gdzie wskutek działalności guru doszło do zbiorowego samobójstwa” – tłumaczył Jerzy Wołosiuk, zastępca dyrektora ds. artystycznych opery.

„Następną premierą, 10 lutego, będzie „Cosí fan tutte” W.A. Mozarta w reżyserii Jacka Papisa w bardzo ciekawej scenografii Julii Skrzyneckiej oraz z kostiumami Martyny Kander. Będę miał przyjemność objąć kierownictwem muzycznym tę premierę. Będzie to realizacja „nietradycyjna”, świeża, przeniesiona w rejony śródziemnomorskie, ale na pewno z kolorytem Mozartowskim, bo zawsze mi na tym zależy, by jednak ducha epoki było w pewnych elementach czuć. I premiera baletowa, 12 maja, czyli „Dzieci z dworca ZOO” Roberta Glumbka z muzyką Davida Bowiego. To balet na motywach znanej książki.” – dodał Wołosiuk.

W repertuarze bieżącym sezonu 2017/2018 znajdują się tytuły takie jak: „Zemsta nietoperza”, „Polowanie na czarownice”, „Carmen”, „Dziadek do orzechów”, „Bal maskowy”, „Alicja w Krainie Czarów”, „Hrabina Marica”, „Traviata” czy „Crazy for You”.

Bilety są już w sprzedaży, a każdy kto kupi bilet na dowolny spektakl grany w nowym sezonie może zarezerwować dwa bilety na operę „Pajace” R. Leoncavalla za 60 gr./szt., która wystawiona zostanie 11 sierpnia tego roku na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich.

O autorze