„Traviata” z Londynu w TVP Kultura

4

We wtorek (28.02.) o godz. 20.20 w TVP Kultura planowana jest emisja jednej z najbardziej znanych oper wszech czasów – „Traviaty” Giuseppe Verdiego, w gwiazdorskiej obsadzie najlepszych śpiewaków.

Produkcja Royal Opera House z 2009 roku zrealizowana została przez brytyjskiego reżysera Richarda Eyre’a. Orkiestrę Royal Opera House poprowadził Antonio Pappano, który po raz pierwszy zadyrygował Traviatą w tym najważniejszym brytyjskim teatrze operowym, w Covent Garden. W tytułowej roli wystąpiła amerykańska gwiazda opery Rene Fleming, a na scenie towarzyszyli jej m.in. Joseph Calleja i Thomas Hampson.

Paryż, druga połowa XIX wieku. Młody poeta Alfredo Germont (Joseph Calleja) zakochuje się w kurtyzanie Violetcie Valery (Renée Fleming). Cieniem na ich sielskim życiu kładzie się choroba kobiety. Ojciec Alfreda składa jego ukochanej wizytę, by przekonać ją do odejścia i szkodliwości mezaliansu. Violetta ulega jego namowom i wyjeżdża do stolicy Francji, by powrócić do poprzedniego stylu życia. W ślad za nią rusza nieświadomy jej poświęcenia Alfredo…

Opera Giuseppe Verdiego z 1853 roku oparta na powieści Aleksandra Dumasa (syna) „Dama Kameliowa”. To autentyczna historia romansu Dumasa ze słynną francuską kurtyzaną Marie Duplessis. Prapremiera Traviaty odbyła się w Teatro la Fenice w Wenecji w 1853 roku.

Reżyseria: Richard Eyre
Obsada: Renée Fleming (Violetta), Joseph Calleja (Alfredo), Thomas Hampson, Sarah Pring, Monika-Evelin Liiv, Eddie Wade

O autorze