Toruńska Orkiestra Symfoniczna po raz pierwszy wystawi operę w wersji scenicznej. We „Flisie” Moniuszki na scenie CKK Jordanki wystąpią nie tylko soliści, chór i orkiestra, ale również tancerze. Wszystko to w kostiumach i bogatej oprawie scenograficznej, przygotowanej z pomocą m.in. wizualizacji. Wydarzenie organizowane 29 listopada to jedna z niewielu okazji, by w Toruniu zobaczyć spektakl operowy na żywo. Bilety w cenie 10 zł dostępne będą od czwartku (21.11) w kasie TOS w CKK Jordanki oraz na stronie internetowej www.tos.art.pl.
Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Adam Banaszak, kierownik muzyczny Musicae Antiquae Collegium Varsoviense – Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej, a w obsadzie znaleźli się Hubert Stolarski, Martin Filipiak, Iga Caban, Adam Janik, Benedykt Szostok i Paweł Żak. Reżyserię powierzono Michałowi Znanieckiemu.
„Podczas toruńskiej realizacji publiczność będzie mogła zobaczyć nową inscenizację w reżyserii Michała Znanieckiego z wykorzystaniem kostiumów i dekoracji pochodzących z Opery Śląskiej w Bytomiu, które powstały do widowiska realizowanego w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki” – zachęca dyrektor Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej Przemysław Kempiński.
„Flis” opowiada historię Zosi, córki zamożnego rybaka Antoniego, zakochanej w ubogim flisaku, Franku. Na drodze tej miłości stoi jednak ojciec dziewczyny, który rękę Zosi obiecał komuś innemu, bogatemu pyszałkowi – fryzjerowi Jakubowi z Warszawy.
Zosia ma jednak sprzymierzeńców – to Szóstak, przyjaciel rodziny, były żołnierz, obecnie flisak, który obiecuje pomóc dziewczynie, jednocześnie ucierając nosa Jakubowi, oraz flisak Feliks, który próbuje nakłonić Antoniego do zmiany decyzji w sprawie małżeństwa córki.
Franek, widząc, że nie ma szans na poślubienie ukochanej, postanawia wyjechać w poszukiwaniu zaginionego brata. Okazuje się jednak, że jest nim… fryzjer Jakub. Obaj mężczyźni urodzili się we wsi Glinianki jako synowie kowala Tomasza i matki Ewy.
Gdy Jakub rozpoznaje we Franku swojego zaginionego brata, postanawia, że nie będzie dłużej zabiegał o Zosię – chce, aby była szczęśliwa z Frankiem. Stary rybak, Antoni, wyraża więc zgodę na ich związek.
Toruńska Orkiestra Symfoniczna realizuje Operę Flis w związku z trwającym Rokiem Flisaczym w Toruniu. Warto dodać, że to właśnie w Toruniu znajduje się pierwszy pomnik Stanisława Moniuszki. Popiersie można podziwiać w Ogrodzie Muzyków, nieopodal nadwiślańskich bulwarów.
Wydarzeniu towarzyszyć będą działania dodatkowe. Maestro Adam Banaszak poprowadzi wykład o Moniuszce, który będzie dostępny online, na kanale YouTube Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. W planach są także stoiska i nagrania edukacyjne realizowane przez lokalne firmy, które kładą nacisk na ochronę środowiska oraz warsztaty tworzenia instrumentów.
Więcej szczegółów: Opera Flis | Toruńska Orkiestra Symfoniczna