Tomasz Konieczny wystąpi w „Latającym Holendrze” w Metropolitan Opera

0

Po udanych występach w „Pierścieniu Nibelunga” w 2019 roku, Tomasz Konieczny wraca do Metropolitan Opera w tytułowej roli w „Latającym Holendrze” Wagnera. Spektakle z udziałem polskiego bas-barytona zaplanowane są od 30 maja do 10 czerwca.

Przedstawienie, które miało swoją premierę w 2020 roku wyreżyserował François Girard (ten sam, który dziesięć lat temu zrealizował „Parsifala”, a w tym sezonie dobrze przyjętego „Lohengrina” Wagnera). Orkiestrę poprowadzi debiutujący w Met niemiecki dyrygent Thomas Guggeis.

Opowieść o nieśmiertelnym, przeklętym żeglarzu, który nie może ani powrócić na ląd, ani umrzeć, od wielu lat fascynuje różnego rodzaju artystów. Przekleństwo może zdjąć tylko wierna miłość kobiety. Wagner przeczytał nowelę pod tym tytułem w Rydze, skąd musiał uciekać przez wierzycielami jako pasażer na gapę na statku Tetyda. Być może sztormy, jakie naznaczyły tę podróż, odcisnęły też piętno na tej czwartej z kolei operze kompozytora.

Jak Senta wystąpi Elza van den Heever, a w roli zakochanego w niej bez wzajemności myśliwego Erika zaprezentuje się Eric Cutler.

Tomasz Konieczny jest uznanym na całym świecie specjalistą od Wagnera. W „Latającym Holendrze” wystąpi jesienią w Lyric Opera of Chicago, a poza tym cały jego kalendarz na najbliższy rok wypełniają angaże w „Pierścieniu Nibelunga” – w Bayreuther Festspiele, Oper Leipzig, Staatsoper Unter den Linden oraz Opernhaus Zürich. W listopadzie ponownie wcieli się w rolę Janusza w koncertowym wykonaniu „Halki” Moniuszki w madryckim Teatro Real.

Ważnym projektem realizowanym przez Koniecznego jest Baltic Opera Festival, którego jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym. W trakcie kilku letnich festiwalowych dni w Trójmieście pokazywana będzie między innymi premierowa produkcja „Latającego Holendera” – niestety bez Koniecznego w obsadzie.

O autorze