W dniach 20-22 września w Zielonej Górze odbędzie się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Tadeusza Bairda. Organizatorem wydarzenia jest Filharmonia Zielonogórska, która nosi imię kompozytora. Podczas trzech festiwalowych dni zaplanowane są koncerty, wystawa poświęcona patronowi oraz spotkania autorskie z artystami.
Ideą festiwalu jest popularyzacja dorobku kompozytorskiego Tadeusza Bairda (1928-1981), który był m.in. jednym z pomysłodawców i twórców Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Osią wydarzenia jest muzyka Bairda, stanowiąca punkt wyjścia do prezentacji prac kompozytorów różnych epok i narodowości. Ogniwem spajającym linię programową pierwszej edycji festiwalu są przejmujące Cztery sonety miłosne do słów Williama Szekspira (stąd podtytuł wydarzenia: Baird vs. Shakespeare).
W trakcie festiwalu zaprezentowane zostaną trzy autorskie wersje Czterech sonetów miłosnych na głos: z fortepianem, orkiestrą kameralną oraz z orkiestrą symfoniczną w wykonaniu Tomasza Koniecznego, Mariusza Godlewskiego i Michała Sławeckiego. W programie znalazły się zarówno dzieła znane, jak i rzadko wykonywane, tj. poemat symfoniczny Hamlet Franza Liszta. Zaplanowane są także prawykonania: Concerto grosso Tadeusza Bairda, Dwuwiersze Leśmiana Alka Nowaka w wersji na baryton i orkiestrę symfoniczną oraz Sonet Jakuba Tomasza Opałki.
Festiwal zainauguruje koncert Joanny Freszel Michała Sławeckiego, którym przy fortepianie towarzyszyć będzie Dominika Peszko. Artyści wykonają utwory Bairda, a także Sonety Szekspira autorstwa Pawła Mykietyna oraz Quatre sonnets de Shakespeare Aleksandra Tansmanna. Po raz pierwszy publicznie wykonany zostanie Sonet na sopran i kontratenor z towarzyszeniem fortepianu Jakuba Tomasza Opałki – kompozycji zamówionej specjalnie na tę okazję.
Drugiego dnia festiwalu wraz z Wrocławską Orkiestrą Barokową działającą przy Narodowym Forum Muzyki wystąpi Mariusz Godlewski. Zaprezentowane zostaną dzieła wokalne inspirowane dramatami Szekspira, kompozycja Bacha oraz utwory Bairda na instrumentach historycznych.
Finałowego dnia zabrzmi koncert symfoniczny z udziałem Tomasza Koniecznego, który przyjedzie do Zielonej Góry pomiędzy spektaklami „Salome” Straussa w Wiener Staatsoper. Znany bas-baryton ma przed sobą intensywny letni sezon, w trakcie którego wystąpi na Baltic Opera Festival oraz Festiwalu w Bayreuth. Szczególnym punktem programu będzie prawykonanie Concerto grosso Bairda – utworu, którego autograf znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej, a który do tej pory nie był obiektem zainteresowania wśród wykonawców. Specjalnie na tę okazje Alek Nowak zinstrumentował swoje Dwuwiersze Leśmiana, które do tej pory publiczność słyszała jedynie w wersji z fortepianem.
Podczas festiwalu, jak i po jego zakończeniu w siedzibie Filharmonii Zielonogórskiej prezentowana będzie wystawa poświęcona Tadeuszowi Bairdowi, którą pod względem merytorycznym przygotowała muzykolożka dr hab. Barbara Literska, prof. UZ. Wydarzeniami towarzyszącymi będą spotkania z artystami występującymi w trakcie festiwalu oraz kompozytorami, których dzieła zabrzmią w trakcie trzech festiwalowych dni: Pawłem Mykietynem, Alkiem Nowakiem, Jakubem Tomaszem Opałką.
Dyrektorem I Międzynarodowego Festiwalu im. Tadeusza Bairda jest dr Rafał Kłoczko – dyrygent, kompozytor, teoretyk muzyki, dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej.
Pełny program festiwalu: I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Tadeusza Bairda / 20-22.09.2024 (bairdfestival.pl)