Thomas Hampson charytatywnie w Gdańsku

3

28 października w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku zaśpiewa Thomas Hampson. Wydarzenie odbędzie w ramach cyklu „Muzyka czyni cuda” zainicjowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Chirurgicznie Chorym.

Charytatywne koncerty z udziałem światowej sławy śpiewaków operowych mają na celu wsparcie działalności Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. W ubiegłych latach gdańska publiczność mogła oklaskiwać m.in. Juana Diega Floreza, Erwina Schrotta, Sondrę Radvanovsky i Josepha Calleję.

Thomas Hampson od wielu lat pobija serca melomanów na całym świecie, występując w najważniejszych teatrach operowych. Jego działalność artystyczna obejmuje również recitale, nagrania, jak i działalność pedagogiczną.

W 2010 roku solista został członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk (American Academy of Arts and Sciences), gdzie zdobył uznanie dzięki niezwykle rozległemu repertuarowi oraz niezwykłej staranności w doborze repertuaru. W 2012 roku nowojorska Metropolitan Opera przyznała mu tytuł Met Mastersinger, a rok później został włączony do „Panteonu gwiazd” („Hall of Fame”) prestiżowego miesięcznika Grammophone. 

Hampson gościł do tej pory w Polsce trzykrotnie – po raz pierwszy w 2014 roku, gdy zaśpiewał w Filharmonii Gorzowskiej, potem w 2016 roku na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, a ostatnio rok temu podczas Festiwalu Opera Rara w Krakowie.

W Gdańsku zaśpiewa arie z oper Mozarta, Verdiego, Gounoda i Masseneta, a także lżejszy operowy i musicalowy repertuar, m.in. Lehara, Cole Portera czy Bernsteina.

Orkiestrę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadzi Gianluca Marciano.

O autorze