Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza na swoją platformę VOD

4

Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza na platformę vod.teatrwielki.pl, na której udostępnione są nagrania przedstawień operowych oraz baletowych.

Oferowane spektakle:

„Tosca” w reżyserii Barbary Wysockiej. Adaptacja dzieła Pucciniego została przeniesiona w lata 70, trudny czas dla Włoch, epokę Czerwonych Brygad i terroru. Tytułowa bohaterka i losy tragiczna miłość wyznaczają oś, wokół której rozgrywa się historia skazana na porażkę. Od prapremiery Toski w rzymskim Teatro Constanzi  minęło już prawie 120 lat, jednak ten duet miłości i zbrodni nie przestaje budzić wielkich emocji.

Reżyser „Strasznego dworu” David  Pountney również przeniósł akcję opery we współczesność, w lata Drugiej Rzeczypospolitej. Idylliczność szlachecka wraz z całym zabarwieniem patriotycznym, zostały potraktowane z komediowym przymrużeniem oka. Nie mamy tutaj konfliktu społecznego i zbytniego przywiązania do polskości a jedynym symbolem nawiązującym do przeszłości jest makieta strasznego dworu. – To nie zajmowanie się wielką symboliką służy librettu, w którym jest nie tyle metafizyka, co niewyjaśnione skrzypienie podłóg w mrocznym dworze i uruchamiający się mimowolnie zegar z kurantem – czytamy w teatralny.pl – To raczej spektakl o cudowności teatru niż o metafizyce.

Z pewnością warto odnotować debiut operowy wybitnej twórczyni teatralnej  i filmowej – Agnieszki Glińskiej, która od lat tworzy znakomite, psychologicznie spektakle na najważniejszych polskich scenach. „Halka (wileńska)” w jej odsłonie, jest dramatem psychologicznym bez znanych melodii operowych, bez sławetnego Mazura i arii Szumią jodły…, w dodatku z Jontkiem – barytonem.

Na platformie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej znajdują się również spektakle wystawiane na scenach innych teatrów, które połączył jubileusz dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki – „Flis” (Teatr Muzyczny w Łodzi) i „Paria” (Teatr Wielki w Poznaniu) w reżyserii Grahama Vicka.

Wielbiciele tańca klasycznego będą mogli mają do wyboru spektakl „Mąż i żona” w w inscenizacji Anny Hop oraz “Przypowieść sarmacką” Conrada Drzewieckiego na motywach fredrowskiej „Zemsty”.

Dla najmłodszych widzów przygotowano muzyczną baśń operową „Bajko, gdzie jesteś”. Wirtualnie dostępne będą również wystawy organizowane w trakcie dwóch ostatnich sezonów przez TW-ON, w tym również ekspozycja praca Władysława Hasiora, artysty który urósł do rangi symbolu Zakopanego, a osiadłszy w stolicy Tatr, wywarł trwałe piętno na jej życiu artystycznym.

O autorze